Vzestup zájmu o dálkové lety: Exotické destinace lákají čím dál více Čechů

Vzestup zájmu o dálkové lety: Exotické destinace lákají čím dál více Čechů

8. 4. 2024 Vyp Od Pavel Srp

V roce 2024 zaznamenala STUDENT AGENCY TRAVEL významný nárůst zájmu o dlouhé lety. Do dnešního dne došlo k celkovému navýšení počtu zakoupených letenek do long-haul destinací o téměř 7 % ve srovnání s loňským rokem. Z celkového počtu letenek zakoupených v letošním roce volí dlouhé lety do exotických destinací 45 % klientů, do Evropy směřuje 40 % cestovatelů a zbývajících 15 % klientů preferuje destinace blízkého a středního východu.

Mezi vzdálené destinace, které si výrazně polepšily, patří USA s nárůstem o 28 %, Vietnam (+35 %), Srí Lanka (+70 %), Japonsko (+29 %), Maledivy (+28 %), Kanada (+28 %), Nepál s výrazným nárůstem o 155 %, Austrálie (+14 %), Omán (+40 %) a Kostarika (+27 %). Výrazný nárůst zaznamenala i Čína, což souvisí s jejím postupným otevíráním světu.

Na druhé straně, pokles zájmu zaznamenaly long-haul destinace jako Thajsko (-7 %), Indonésie (-2 %), Mexiko (-36 %), Mauricius (-23 %), Jižní Afrika (-18 %), Keňa (-7 %), Tanzanie (-49 %) a Singapur (-30 %).

“Co se týče délky pobytů, pozorujeme rozmanitost – od krátkodobých pobytů přes několikadenní dovolené až po dlouhodobé pobyty trvající tři měsíce,” komentuje Martina Hrnčířová, ředitelka prodeje STUDENT AGENCY TRAVEL.

Změnil se i způsob nákupu letenek – až 27 % cestujících je kupuje s více než tříměsíčním předstihem, téměř 35 % v rozmezí jednoho až dvou měsíců před plánovaným odletem a 17 % do měsíce před odletem. Zajímavý je i fakt, že 20 % cestujících si pořizuje letenky v krátkém čase před odletem.

Přečtěte si také:  Bolesti svalů mohou překvapit i na dovolené. Jak se jim vyhnout s pomocí jednoduchého desatera?

Průměrná cena letenky do vybraných vzdálených destinací se pohybuje od 15 661 Kč za let do Bangkoku až po 38 194 Kč za cestu na Maledivy. Další oblíbené destinace jako Colombo, Denpasar, Miami, New York a Singapur se pohybují v cenovém rozpětí od 18 292 Kč do 25 595 Kč.

Nejvýhodnější ceny letenek do vybraných vzdálených destinací se pohybují pod 10 tisíc Kč do New Yorku, okolo 13,5 tisíc Kč do Bangkoku a Miami, přibližně 15 tisíc Kč do Singapuru, a mezi 18 až 23 tisíc Kč pro destinace jako Colombo, Maledivy a Denpasar.