Volvo a NVIDIA spolupracují na vývoji nového počítače pro umělou inteligenci v autech

Volvo a NVIDIA spolupracují na vývoji nového počítače pro umělou inteligenci v autech

10. 10. 2018 Vyp Od Redakce

Automobilka Volvo a počítačová společnost NVIDIA, která stojí v čele vývoje umělé inteligence (AI), spojují své síly za účelem vývoje vysoce vyspělého hlavního počítače s umělou inteligencí, kterým bude vybavena příští generace vozů Volvo.

Hlavní počítač bude vycházet z technologie DRIVE AGX Xavier společnosti NVIDIA, která umožní automobilce Volvo Cars implementovat do nových vozů postavených na základě budoucí modulární architektury SPA 2 vyspělou počítačovou platformu. První vůz vybavený novým typem hlavního počítače bude představen začátkem následujícího desetiletí.

Nově uzavřená dohoda prohlubuje stávající spolupráci a partnerství mezi společnostmi Volvo Cars a NVIDIA. Obě společnosti spojily své síly již vloni, aby mohly společně pracovat na vývoji vyspělých systémů a softwarových řešení pro automaticky řízená vozidla.

Nová počítačová platforma bude těžit z výhod nejmodernějších AI technologií společnosti NVIDIA a ze stejně nesrovnatelného počítačového výkonu, což automobilce Volvo umožní provést významné kroky směrem k zavedení vyspělých systémů podpory řidiče, technologií pro úsporu energie a palubních funkcí zajišťujících osobní jízdní zážitek.

Díky schopnosti citlivějšího snímání situace kolem celého vozu a systému monitorování chování řidiče pomůže uvedený hlavní počítač společnosti Volvo Cars představit bezpečná automaticky řízená vozidla.

„Podmínkou pro úspěšné uvedení vozidel s autonomním řízení jsou dosažení enormního počítačového výkonu a neustálý vývoj v oblasti umělé inteligence,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars Håkan Samuelsson. „Naše smlouva se společností NVIDIA je důležitou součástí kompletní skládanky, protože nám pomůže představit našim zákazníkům vozidla, která se řídí zcela automaticky a bezpečně.“

Håkan Samuelsson, prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars

Håkan Samuelsson, prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars

„Jakožto celosvětový lídr v oblasti automobilových bezpečnostních technologií a inovací automobilka Volvo chápe, že je zde přímé spojení mezi bezpečností, komfortem a schopnostmi palubního počítače,“ prohlásil Jensen Huang, zakladatel a generální ředitel společnosti NVIDIA.

Přečtěte si také:  Volva dostanou omezovač rychlosti na 180 km/h a další klíč Care Key

Platforma SPA 2, kterou se automobilka teprve chystá uvést, představuje příští generaci cenami ověnčené modulární architektury SPA, na jejímž základě jsou postaveny všechny modely Volvo řad 90 a 60 představené v posledních letech. Ty se staly nástrojem provozní a finanční transformace automobilky Volvo Cars probíhající od roku 2010.

Platforma SPA 2 bude těžit ze současných výhod modulární architektury SPA, jejíž možnosti rozšíří o novou generaci technologií v oblasti elektrifikace, konektivity a autonomního řízení. V tomto procesu sehraje klíčovou roli velmi výkonný hlavní počítač, který současně přinese mnohem jednodušší způsob pravidelných softwarových aktualizací na dálku.

Společnost Volvo Cars je rozhodnuta rozvíjet strategická partnerství s třetími stranami za účelem představení nových technologií a chopení se příležitostí v rámci změn, jež v automobilovém průmyslu v současné době probíhají.