Turecko: Země pestrých zážitků s jiskrou orientu

Turecko: Země pestrých zážitků s jiskrou orientu

18. 5. 2024 Vyp Od Pavel Srp

Záře luxusních resortů, nádherné písčité pláže, teplé moře a úchvatné památky – Turecko jednoduše nabízí vše, co od dokonalé dovolené očekáváme. Není proto divu, že si získává srdce cestovatelů všech věkových kategorií a letos dokonce zvítězilo jako nejoblíbenější destinace roku 2023. Nahlédněte společně s námi pod pokličku této orientální krajiny a vyberte si z široké nabídky letovisek to, které bude vyhovovat vašim touhám a přáním. S cestovní agenturou Invia si můžete být jistí, že si svou vysněnou dovolenou naplno užijete!

Proslulá turecká riviéra

Turecko je vyhlášené svými písčitými plážemi, pozvolným vstupem do průzračného moře a nepřehlédnutelnou kulisou pohoří Taurus. Díky pestré směsici evropské a asijské kultury i unikátní poloze ale nabídne i nespočet pamětihodností, které stojí za prozkoumání. Najdete jich zde dokonce víc než v Římě. Turecko je také jedinou zemí, kde se nacházely dva ze sedmi divů světa, a to Artemidin chrám v Efesu a Mauzoleum v Halikarnasu.

„Hledáte-li recept na dokonalou dovolenou, Turecko bude tou pravou volbou. Nabízí nádherné pláže, luxusní resorty, antické památky orientu a pro rodiny s dětmi množství vodních parků a jiných zábavných aktivit, které zaručí, že se vaše ratolesti rozhodně nebudou nudit,“ říká k popularitě Turecka Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia a dodává: „K nejoblíbenějším destinacím tradičně patří Antalya, Alanya, Bodrum, Side, Belek a Kemer.“


NÁŠ TIP: Než vyrazíte

Z široké škály ale nemusí být snadné zvolit tu pravou. S výběrem může pomoci cestovní kancelář či agentura. Tou největší je v Česku cestovní agentura Invia, která poskytne bohatou nabídku zájezdů většiny českých a zahraničních cestovních kanceláří. Nespornou výhodou je, že se nebudete muset stresovat s plánovaním cesty. Vše potřebné svěříte do rukou profesionálů, kteří nejen poradí s výběrem, ale vše zařídí za vás: „Pokud si nejste jistí, která turecká destinace bude pro vaši dovolenou tou nejlepší, doporučuji zajít na pobočku cestovní agentury, kde vám s výběrem vždy rádi poradí. Ve své databázi mívají lepší přístup k exkluzivním nabídkám a slevám, které nejsou běžně dostupné. Ušetříte tak nejen svou peněženku, ale i starosti s organizováním a plánovaním cesty. Dovolenou si tak více užijete,“ radí tisková mluvčí cestovní agentury Invia s tím, že průměrná cena za osobu s all inclusive stravováním v pětihvězdičkovém hotelu stojí 17 tisíc na týden. „Turecko nabídne opravdu kvalitní služby za velmi výhodné ceny, na které bychom se v porovnání s podobným zájezdem v Řecku nebo Španělsku nedostali. Je tedy ideální a velmi výhodnou volbou v poměru ceny za služby, které ubytování nabídnou,“ říká k cenám Jiřina Ekrt Jirušková. Na stránkách Invia.cz navíc najdete bohatou nabídku tureckých letovisek s více než 2 500 hotely, a to od luxusních resortů po rodinné butikové hotely.


Dovolená pro děti i dospělé

Antalya je centrem turecké riviéry, jejíž pobřeží měří dlouhých 40 km a nabízí množství obchodů, restaurací ale i zábavy pro všechny věkové kategorie. „Antalya patří k nejoblíbenějším tureckým letoviskům, a to zejména pro své písčité a oblázkové pláže i historické centrum se středověkými hradbami a tržišti,“ říká k oblíbené destinaci Jiřina Ekrt Jirušková. Z památek si zaslouží pozornost Hadrianova brána, původní římský chrám Kesik Minare, starověké lykijské město Arykanda nebo město Termessos skryté v borových lesích 17 km od centra města. „Pokud do letoviska vyrazíte s dětmi, doporučuji se zastavit v místním akváriu, které patří k největším na světě. Nabídne unikátní tunelové akvárium a desítky dalších tematických akvárií,“ radí Jiřina Ekrt Jirušková a dodává, že k ikonickým místům turecké riviéry, které byste na svém seznamu rozhodně neměli vynechat, patří vodopád Düden. Nachází se přímo v zastavěné oblasti ve čtvrti Güzeloba nedaleko centra města.

turecko-invia-3

Moderní centrum turecké riviéry

Letovisko Belek se proslavilo svými golfovými resorty a úchvatnými, velkými písečnými plážemi, které obklopují jedny z nejluxusnějších hotelů v zemi. „Belek se řadí k moderním letoviskům s velmi rozvinutou turistickou infrastrukturou a hotelovou zónou, která je určená pro dokonalou relaxaci. Velká většina z nich disponuje SPA centry i bohatou nabídkou zábavných center pro děti. K velkým lákadlům patří například zábavní park Land of Legends, který zaručeně zaujme i dospělé návštěvníky,“ říká tisková mluvčí agentury Invia a dodává: „Letovisko nabídne ubytování i pro ty nejnáročnější cestovatele. Perlou letošního roku je pětihvězdičkový hotel Cullian Belek, který bude skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí dopřát opravdový luxus a odpočinek.“ Letovisko se navíc pyšní bohatou škálou fakultativních výletů po okolí. Velkým lákadlem je například Národní park Köprülü Kanyon s eukalyptovými a cypřišovými lesy.

Za poznáním i odpočinkem do Side

Nehledáte-li jen odpočinek v luxusním resortu, ale rádi byste se o místní historii a památkách dozvěděli něco víc, vyrazte do letoviska Side. Toto antické město nabídne skvělou kombinaci římských památek i nádherných pláží s hebkým pískem: „V Side se nachází největší archeologická naleziště v zemi. Ve středu města můžete navštívit amfiteátr i starodávné ruiny agory, největším magnetem je však Apollonův chrám, který působí zvlášť při západu slunce velmi impozantně,“ doplňuje k letovisku Jiřina Ekrt Jirušková s tím, že Side kromě památek nabídne i bohaté vyžití pro rodiny s dětmi, a to především díky plážím s pozvolným vstupem do moře a bohatou nabídkou dětských atrakcí.

Nejhezčí turecká pláž a krápníkové jeskyně

Toužíte-li po místě, kde si užijete relaxaci na pláži, ale zároveň budete moci vyrazit na některý z bohaté nabídky fakultativních výletů, bude jím jednoznačně letovisko Alanya. Na jednom místě najdete nejkrásnější tureckou pláž, krápníkové jeskyně, středověký hrad s šesti kilometrovým opevněním i slavnou věž z tureckých bankovek: „Destinace láká především svými krásnými plážemi a přijatelnými cenami ubytování. Najdete zde také tu nejkrásnější, Kleopatřinu pláž, s nádherným pískem a azurově modrým mořem,“ láká k dovolené v destinaci Alanya Jiřina Ekrt Jirušková a dodává, že letovisko poskytne i bohatou škálu výletů po okolí. Navštívit můžete například léčivé krápníkové jeskyně Damlatas nebo si užít plavání s delfíny.

turecko-invia-1

Sedmý div světa

Nejkouzelnější přístav Egejské riviéry najdete v letovisku Bodrum. Vyhlášené je díky své autentické turecké atmosféře, skvělé kuchyni a kouzlu místních uliček, kterým vévodí malebné domečky s popínavými rostlinami. „Prázdninový resort disponuje bohatou vybaveností a je hlavním městem celé oblasti. Plážím dominuje zlatý písek a průzračné moře, centrum a okolí zase okouzlí historickými památkami, k těm nejslavnějším patří jeden ze sedmi divů světa, dnes už ruiny Mauzolea v Halikarnassu. Nedaleko Bodrumu se nachází také zříceniny starověkého velkoměsta Efesu, které se jako druhé, po slavnějších Pompejích, může pochlubit ukázkou starořímského života,“ říká Jiřina Ekrt Jirušková. Město je také velmi živou oblastí s rušným nočním životem i tržišti. Letovisko nabídne také rozmanitý výběr ubytování, a to od velkých luxusních hotelů typu all inclusive s množstvím wellness procedur až po roztomilé butikové hotely.

Ráj vodních sportů i milovníku klidu

Rádi byste vyzkoušeli parasailing, vodní lyžování, šnorchlování nebo potápění? Pak zamiřte do letoviska Kemer. „Tato rekreační oblast se pyšní Modrou vlajkou a patří k nejvyhlášenějším na tureckém pobřeží. Kromě skvělých podmínek pro všemožné vodní sporty je ale především místem, které nabídne moderní, hezké prostředí i více klidu a soukromí,“ říká Jiřina Ekrt Jirušková s tím, že k příjemné místní atmosféře přispívá také harmonické propojení borových lesů, hor a moře s množstvím udržovaných parků. „Kemer není typickou tureckou destinací v pravém slova smyslu. Není příliš rušný a typický turecký život tady příliš nečekejte, což jistě uvítají především rodiny s malými dětmi. Ty nepochybně ocení i místní aquapark nebo delfinárium,“ uzavírá mluvčí cestovní agentury.