Tipy na poslední říjnový víkend: oslavy vzniku republiky, výlov rybníka, strašidelná pevnost či dýňová ZOO

Tipy na poslední říjnový víkend: oslavy vzniku republiky, výlov rybníka, strašidelná pevnost či dýňová ZOO

26. 10. 2023 Vyp Od Pavel Srp

Je před námi poslední říjnový víkend, který je navíc spojen s podzimními prázdninami. Kde si užít barevného podzimu a k tomu nějakou zajímavou akci? Anytime přináší několik tipů.

Výlov rybníka a rybí speciality v Lázních Bohdaneč, 28. 10.

Hustá síť rybníků a chov kaprů je vedle jižních Čech také symbolem okolí Lázní Bohdaneč nedaleko Pardubic. Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představují komplex vodních a mokřadních biotopů, vytvořených kolem jednoho z největších zachovalých rybníků někdejší pernštejnské rybniční soustavy. Břehy Bohdanečského rybníka již tradičně 28. října ožívají při příležitosti výlovu ryb. Nejinak tomu bude i letos – ve sváteční sobotu tu bude možné přihlížet výlovu a rovnou i ochutnat pokrmy připravené z čerstvých ryb. Ráno můžete shlédnout sháňku ryb do loviště a zvedání podložní sítě i následné vydávání a třídění ryb. Na hrázi můžete pak po celý den, zakoupit živé ryby (kapr, amur, štika, sumec, lín, tolstolobik či candát), pod hrází si pak můžete vychutnat již připravené rybí speciality. Například uzeného a grilovaného pernštejnského kapra, který patří mezi certifikované produkty Kraje Pernštejnů. Dále se bude podávat například rybí polévka a grilovaný pstruh. Na Polákově poloostrově proběhne doprovodný program.

Vylov_Bahdanecskeho_rybnika

Strašidla Terezínské pevnosti, 28. 10.

Pokud máte rádi adrenalin a strašidla k tomu, zajeďte do Pevnosti Terezín nedaleko Litoměřic. V sobotu 28. října můžete zažít netradiční prohlídku za svitu svíček, kterou vás provedou rozličná strašidla všech možných druhů a kategorií a na závěr poznáte i knížete místních strašidel se svou chotí. Pevnost Terezín totiž vybízí ke strašidelným pověstem a mýtům, a tak i vy budete mít jedinečnou možnost poznat strašidla, které ukrývají mohutné zdi Terezínské pevnosti. Přijďte se bát i smát do pevnosti, která bude nasvícena jen svíčkami a loučemi. Čekají na vás také hry a soutěže pro malé i větší děti, na každého soutěžícího bude čekat malá odměna. Uvidíte duchy, strašidla, čerty a další strašidelné i zábavné bytosti. V pekle u čertů si děti budou moci opéct buřta na ohni.

Přečtěte si také:  Do pražského Retro muzea v obchodním domě Kotva už zajdete jen pár dní. Aktuálně je tu vánoční výstava

Poznejte_strasidla_Terezinske_pevnosti1

Plzeňské oslavy vzniku republiky, 28. 10.

Každoročně se v Plzni konají oslavy výročí vzniku republiky, kdy se místním i turistům otevřou zajímavá místa a turistické atrakce, a to buď zcela zdarma anebo za symbolickou cenu 28 korun. Celodenní program nabízí komentované prohlídky, exkurze, návštěvy zahrad, okružní jízdy historickými vozy městské dopravy, festival pouličního jídla DEPO Street Food Market i sportovní aktivity. Akce tradičně v podvečer vyvrcholí slavnostním ohňostrojem na náměstí Republiky. Své brány otevřou například Loosovy interiéry, Divadlo Josefa Kajetána Tyla, Katedrála sv. Bartoloměje, muzea, galerie, zahrady a mnoho dalších míst nejen v Plzni.

Novinkou v letošním roce budou prohlídky technologického parku TechTower, můžete se podívat i do reaktorské haly firmy Škoda J.S., kde se vyrábí velké díly pro jaderné elektrárny. Žít to bude v celém městě. Gastrozónu najdete na náměstí Republiky a další bude již tradičně v DEPO2015, kde se bude konat oblíbený Depo Street Food Market. Na náměstí pod katedrálou zahraje Spiritual Kvartet ve 13 hodin a v 15 hodin vystoupí Pilsen Voice. Oblíbený průvod s lampiony z náměstí T. G. Masaryka směrem na náměstí Republiky za doprovodu mažoretek, kapely a zástupců plzeňského Sokola a legionářů vyrazí v 18 hodin. Průvod bude zakončen velkým slavnostním ohňostrojem na náměstí Republiky v 18:30.

Přečtěte si také:  Češi navzdory krizi více cestují a užívají si volného času

Plzenske_oslavy_vzniku_republiky1

Podzimní slavnost v Zoo Jihlava, 28. 10.

Zajímá vás, jak si zvířata užívají plodů podzimu – dýní, jablek, ořechů nebo žaludů? Vydejte se do jihlavské zoo, kde pro vás přichystali dýňové hodování, řemeslné trhy, podzimní dílny i speciální výzdobu. Hodovaní si užijí zvířata, pro která zaměstnanci ZOO připravili dýně. Pro zvířata mohou přinést krmení i samotní návštěvníci. Můžete tak přinést nejen dýně, ale i cukety nebo jedlé tykve, šípky, suché kukuřičné klasy, žaludy a bukvice. Donést můžete i okrasné dýně, které budou součástí výzdoby zoo. Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi. Je zde k vidění přes 200 druhů exotických zvířat, včetně řady druhů v přírodě ohrožených vyhubením. Nechybí ani celá řada zajímavých expozic – Tropický pavilon, africká vesnice Matongo, asijský parčík Hokkaido, jihoamerická Hacienda Escondido, expozice medvědů malajských – Malay medan, Shetlandské ostrovy, Himalay a pavilony šelem a další.

Přečtěte si také:  Chcete zažít v zimě něco nového? Zkuste méně tradiční zimní sporty a aktivity jako je například ledová jóga či běžkování se psem

Podzimni_slavnost_v_Zoo_Jihlava1

Výlet si můžete užít i v případě, že nemáte vlastní auto. Lze zvolit příjemnou variantu v podobě zapůjčení sdíleného moderního vozu, například od služby Anytime. Zde si v aplikaci stažené do mobilního telefonu můžete vybrat nejbližší zaparkovaný vůz, vybrat hodinový, denní či víkendový tarif, a vyrazit na výlet téměř okamžitě.