Test: Lamborghini Urus v italských Alpách. Jaké je?

Test: Lamborghini Urus v italských Alpách. Jaké je?

26. 3. 2019 Vyp Od Redakce

Slovenský motoristický novinář Rasťo Chvála se posadil za volant superSUV Lamborghini Urus, tedy prvního supersportovního SUV na světě, a vyrazil s ním do jarních italských Alp. Jak na něj auto zapůsobilo?

Že se vám SUV nezdá supersportovní? Chápu vás, ale jen se na začátek podívejte na to, jaké technické údaje tohle auto má. Lamborghini Urus totiž pohání motor V8 s objemem 4,0 litru, který je přeplňovaný dvěma turbodmychadly. Díky tomu se může pochlubit výkonem 478 kW/650 koní při 6000 ot./min a maximálním točivým momentem 850 Nm již od 2250 ot./min.

Co to znamená v praxi? Tohle auto dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,6 sekundy, hranici 200 km/h pokoří za 12,8 sekundy. A maximální rychlost? Ta je 305 km/h a díky tomu bylo nejrychlejším SUV na trhu. Už ho však překonalo Bentley Bentayga Speed.

Tohle auto ale umí mnohem víc věcí, než jen jezdit rychle. Je obratné, i díky natáčecím zadním kolům. Umí být pohodlné a dokáže měnit svoji světlou výšku. Za to vděčí pneumatickému podvozku. Má pohon všech kol a spoustu elektroniky, která umožňuje všechno tohle využít a dopřát řidiči naprostou jistotu i při opravdu rychlé jízdě.

Však se v přiloženém videu přesvědčte sami. A ty scenérie…