Prostějovská palírna slaví 504 let limitovanou dvanáctiletou whisky. Pokřtil ji Jiří Bartoška

Prostějovská palírna slaví 504 let limitovanou dvanáctiletou whisky. Pokřtil ji Jiří Bartoška

14. 7. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Palírna U Zeleného stromu, nejstarší palírna v Evropě, stočila v rámci oslav 504. výročí od svého vzniku novou limitku Staré žitné myslivecké. Letošní žitná whisky Stará žitná myslivecká Single Barrel 12yo nese chuť po bourbonu a na výběru sudu, ze kterého se 504 jedinečných lahví stáčí, se podílel i Jiří Bartoška.

Limitka se vrací k roku 2018, a tedy i výročí 500 let. „Tehdy poprvé jsme ručně stočili výroční edici Staré žitné myslivecké Single Barrel. Předtím jsme ji nechali osm let zrát v sudech po bourbonu, které byly vyrobeny z bílého amerického dubu,“ vysvětluje blend master Roman Petruš. Další sudy z tohoto ročníku, tedy roku 2010, ale nechal zrát v prostějovském sklepě dál. „Pravidelně jsem je ošetřoval a degustoval a letos po 12 letech zrání nastal ten správný čas, kdy se v jednom ze sudů krásně snoubily a harmonizovaly chutě a vůně,“ doplňuje Petruš.

Přečtěte si také:  Bernard uvařil na svátky dvě speciální piva

Zásluhu na výběru letošního Single Barrelu má vedle blend mastera také herec Jiří Bartoška, který je už přes dva roky tváří whisky Stará žitná myslivecká Selection. Roman Petruš předvybral sudy a nechal Jiřího Barošku rozhodnout, ze kterého se bude limitka stáčet. „Ví se o mně, že jsem velkým fanouškem dobré whisky. Zároveň mám z dob svých hereckých začátků nostalgický vztah k české legendě Staré žitné myslivecké. Proto jsem rád souhlasil, že se stanu tváří Staré žitné myslivecké Selection, která ukazuje, že i v Česku umíme dělat dobré whisky. A nyní mohu společně s Palírnou ukázat i novou limitovanou edici. Před časem jsem si s radostí udělal čas na to, abych spolu s Romanem ochutnal a vybral whisky, kterou budeme letos k výročí stáčet. Vybrali jsme společně sud číslo 78 a těší mě, že jsem dnes opět výroční whisky ochutnal a připomněl si její výjimečnou chuť,“ říká Jiří Bartoška, který novinku spolu s blend masterem v Prostějově také pokřtil.

Roman Petruš, blend master a herec Jiří Bartoška

Roman Petruš, blend master a herec Jiří Bartoška

Stará žitná myslivecká Single Barrel 12YO se stáčí ručně přímo ve sklepě nejstarší palírny v Evropě. „Vůně této jedinečné edice s měděnou barvou je jemně nasládlá, s náznaky tabáku a dubového dřeva. Chuť je velmi jemná, harmonická a podbarvená tóny sušeného ovoce, převážně švestky a mírně i fíků, díky dlouhému zrání v sudech má ale zároveň silnou dřevitost. V pozadí vystupuje karamel, vanilka a také máslové sušenky,“ popisuje Petruš.

Přečtěte si také:  Je tu první možnost ochutnat budoucí Whisky Bernard

K dispozici bude pouze 504 kusů, k dostání budou v podnikové prodejně v Prostějově, na e-shopech (alkohol.cz, lihovarek.cz) a ve vybraných barech. Orientační cena je 1990 korun.