vino

Poznejte nejlepší vína z Francie

8. 4. 2021 Vyp Od Komerční sdělení

Francie je světovým lídrem ve vinařském průmyslu, přičemž tamní vinaři pěstují vinnou révu po staletí. Víno se vyrábí ve všech částech země, a to v množství 50 až 60 milionů hektolitrů ročně. Francie se tak stala jedním z největších producentů vín, navíc některé odrůdy jsou oceňovány nejen v evropských, ale i mimoevropských státech.

Jak je to s historií vína ve Francii?

Vinařství existovalo ve Francii několik staletí před římským dobytím, ovšem Římané začali pěstovat vinnou révu po celé zemi ve vinařských oblastech, které jsou známé dodnes. Francie má desítky původních odrůd, z nichž mnohé se staly populární po celém světě, jako jsou cabernet sauvignon, chardonnay, pinot noir a sauvignon blanc.

Přečtěte si také:  Konec podnikání zvažuje přes třetinu restaurací, pevně rozhodnuta zavřít je již každá desátá

Významným hráčem ve vinařské oblasti se během středověku stala římskokatolická církev. Právě mnichové v Burgundsku si všimli, že různá půda, podnebí, terén i vinařské techniky ovlivňují výslednou chuť vinného moku. Zrodila se tak francouzská myšlenka na terroir, což je souhrnný vliv přírodních podmínek místa na pěstované rostliny, především tedy vinnou révu. Vzniká díky tomu ojedinělý produkt. Stejně tak mnichové experimentovali, aby zjistili, jaké oblasti země jsou nejlepší pro výrobu vína.

V nadcházejících století kvalita vína ve Francii stoupala, vinaři a vědci se dozvídali více o hospodaření a fermentaci vinic. Zvýšila se také produkce, aby byla uspokojena mezinárodní poptávka po francouzském vínu.

Hlavní vinařské oblasti ve Francii

Vinařké oblasti se nachází ve všech koutech Francie. Snad nejznámější a zároveň i největší region z hlediska výroby kvalitního vína je Bordeaux. V jihozápadní části Francie vznikají nejdražší a nejkvalitnější vína, po nichž je poptávka po celém světě.

Dále je velice vyhledávaná oblast Burgunska, ovšem ve srovnání s Bordeaux se v Burgunsku vyrábí jen nepatrné množství vína. Na druhou stranu, burgundská vína jsou vzácnější, což zvyšuje jejich hodnotu.

Champagne patří do první trojice nejznámějších vinařských oblastí ve Francii. Champagne je proslulá zejména výrobou speciálních šumivých vín, která jsou drahá, neboť jejich produkce je velice náročná. Velice známé v této oblasti je vinařství Moët & Chandon, které vzniklo už v roce 1743. Co se šumivých vín týče, určitě vás ještě napadne Prosecco, nicméně vinice Prosecca se nachází v italské provincii Treviso.

Přečtěte si také:  Heffron opět v uniformě. Na sběratelské edici se objeví Gabčík, Kubiš a další parašutisté

Zapomenout nesmíme ani na Languedoc-Roussillon v jihovýchodní Francii. Jedná se totiž o největší vinařskou oblast, kde dochází k produkci vína, které se nevyváží.

Centrálně umístěný region Val de Loire produkuje většinu francouzského bílého vína. V této oblasti vznikají i vína z původních odrůd hroznů, které jinde nenajdete.

Côtes du Rhône je oblast, jež se proslavila svým červeným vínem. Vznikají zde odrůdy jako syrah a grenache.

Vychutnejte si tedy výborná vína z Francie. Kupte si i Malbec, což je specifická moštová odrůda vína z Francie.