Porsche zvyšuje investice do start-upů o 150 milionů eur

Porsche zvyšuje investice do start-upů o 150 milionů eur

26. 9. 2018 Vyp Od Redakce

Porsche otvírá další brány k novým technologiím a pro nadcházejících pět let zvyšuje částku investic do rizikového kapitálu o 150 milionů eur. „Porsche Ventures“ si klade za cíl získávat přístup k trendům, novým technologiím a obchodním modelům. Investiční aktivity společnosti Porsche Ventures vycházejí částečně z již realizovaných investic společnosti do start-upů.

Porsche se zaměřuje na investice do obchodních modelů v oblastech zážitků zákazníků, mobility a digitálního životního stylu, ale také do budoucích technologií, jako je umělá inteligence, blockchain a virtuální a rozšířená realita. Výrobce sportovních vozů usiluje svými aktivitami v oblasti rizikového kapitálu o investice do mladých společností, které se nacházejí v rané a růstové fázi.

„Pokud chceme i v budoucnosti navázat na naše úspěchy z minulých let, pak se musíme zásadně změnit. Porsche patří odjakživa mezi inovátory v automobilovém průmyslu. Inovace byly dosud velmi silně svázány s technikou a našimi klíčovými kompetencemi. Změny, které jsou nyní nezbytné, jsou zčásti vzdáleny od našich současných klíčových kompetencí. Proto si musíme vybudovat silný ekosystém s kompetentními partnery,“ říká Lutz Meschke, místopředseda představenstva a člen představenstva společnosti Porsche AG, odpovědný za finance a IT.

Přečtěte si také:  Majitelé vozů Porsche si oblíbili autodrom, budou mít svůj kurz

Nejnovější investicí společnosti Porsche Ventures je minoritní podíl v berlínském start-upu Gapless. Mladá společnost umožňuje zákazníkům digitálně spravovat svá historická vozidla včetně kompletní historie a sdílet s ostatními uživateli historii vozidla způsobem, který je zabezpečen proti zfalšování. Start-up k tomuto účelu vyvíjí řešení na základě technologie blockchain s cílem zachovat nebo zvyšovat hodnotu sběratelských vozů. Gapless se v současnosti nachází ve fázi založení a má devět zaměstnanců.

Společnost Porsche Ventures kromě toho nedávno investovala do silně rostoucí technologické společnosti WayRay. Start-up z Curychu vyvíjí a vyrábí technologie pro holografické průhledové displeje s rozšířenou realitou a pracuje na tom, aby mohly být virtuální objekty dokonale integrovány do zážitků z řízení. Porsche vstupilo do společnosti WayRay jako strategický hlavní investor v rámci aktuálního kola financování C. Celkový objem investic v tomto kole financování činil 80 milionů USD (69 milionů EUR). Stuttgartský výrobce sportovních vozů kromě toho drží jako strategický investor podíly také ve start-upech Anagog, Miles, home-iX, jakož i v technologické firmě a výrobci sportovních vozů Rimac.

Přečtěte si také:  Porsche hlásí za prvních devět letošních měsíců velmi solidní poptávku

Kromě přímých investic se Porsche podílí i na vybraných fondech rizikového kapitálu, jako jsou Eventures v Evropě a USA nebo fondy Magma a Grove v Izraeli. Společnost je také součástí inovační platformy „Startup Autobahn“. V březnu 2018 iniciovala společnost Porsche Digital společně se společností Axel Springer vznik programu APX pro urychlování rozvoje start-upů. Porsche se však při svém hledání vhodných partnerů neomezuje pouze na start-upy. Výrobce sportovních vozů se kromě aktivit Porsche Ventures podílí také na etablovaných společnostech, které disponují progresivními technologiemi v oblasti mobility.