Polovina Čechů by chtěla bydlet ekologičtěji, ale nemají na to peníze

Polovina Čechů by chtěla bydlet ekologičtěji, ale nemají na to peníze

26. 10. 2018 Vyp Od Redakce

Takřka polovina Čechů (42 %) souhlasí s tím, že by mohli dělat víc pro ekologičtější bydlení. Brání jim v tom zejména nedostatek peněz (40 %) a znalostí (26 %). V Evropě přiznává rezervy ve snahách o co nejnižší dopad svého bydlení na životní prostředí 55 % obyvatel. Nedostatkem peněz to vysvětluje 47 % dotázaných. Čísla vyplývají z nejnovějšího průzkumu ING Bank.

Cenová dostupnost ekologického bydlení je podle všeho nejvýznamnějším rozhodovacím faktorem, který Evropanům brání snížit dopad svého bydlení na životní prostředí. Přesto se 66 % Čechů snaží, aby měl jejich domov dopad co nejmenší. Čtyři z deseti (42 %) však přiznávají, že by se mohli snažit víc.

Z pohledu udržitelného bydlení podle indexu Greener Housing jsou na tom nejlépe Němci a Rakušané, hned za nimi ale následují Češi. Motivací pro 86 % z nich je to, aby byli schopni platit účty za energie. Proto chce 46 % z nich vědět, zda je dům či byt energeticky efektivní. Často (43 %) se zajímají také o to, kdy byl daný dům postaven. Jen v 11 % je k tomu vedou ekologické dopady domu.

Přečtěte si také:  Čtvrtina Čechů sportuje třikrát týdně. Nejrozšířenější je silový trénink a běh

Z výzkumu vyplývá, že Evropané by byli ochotni vydat se ekologičtější cestou, pokud by jim na ni někdo přispěl. Podle 81 % Čechů by bylo užitečné, kdyby stát dotoval energeticky efektivní spotřebiče do domů, a 79 % by ocenilo, kdyby stát platil polovinu pořizovací ceny solárních panelů.

Výsledky celého průzkumu naleznete ZDE. Čísla vycházejí ze studie Homes and Mortgages 2018, která je další verzí mezinárodního průzkumu ING International Survey zaměřeného na situaci na trhu s bydlením. Průzkum realizovala agentura Ipsos mezi 6. a 18. červnem 2018 v 15 zemích na reprezentativním vzorku 14 725 respondentů.