Otevřený trh parkování – globální fenomén přichází i do českých měst

Otevřený trh parkování – globální fenomén přichází i do českých měst

27. 11. 2023 Vyp Od Pavel Srp

Model otevřeného trhu poskytovatelů parkovacích aplikací byl postupně přijat většinou zemí v západní a střední Evropě. Nyní tento zásadní posun v oblasti mobility přichází i do českých měst. Otevřený trh, který dává řidičům nejen možnost vybrat si parkovací aplikaci dle vlastních preferencí a města osvobozuje od nutnosti pořádat finančně náročné tendry, byl i jedním z hlavních témat semináře České parkovací asociace konané ve čtvrtek 23. listopadu 2023.

Otevřený trh umožňuje koexistenci více platebních metod v jednom městě. Díky tomu se prohlubuje konkurence mezi poskytovateli aplikací, kteří soutěží mezi sebou. To přináší výhody pro všechny – města, obyvatele, návštěvníky i poskytovatele virtuálních plateb. Zákazníci si mohou vybrat parkovací aplikaci podle kvality poskytovaných služeb, finančních preferencí, uživatelské zkušenosti či nabízených funkcí. Města nemusí platit poskytovatelům provize a podporují spravedlivou soutěž, která jim přináší nejen finanční úspory, ale také stabilní řešení a spokojenost řidičů. Poskytovatelé zároveň mohou díky otevřenému trhu investovat do inovací, do kterých by jinak váhali investovat kvůli nejistotě, jestli se investice vyplatí.

Přečtěte si také:  Podzimní nástrahy na silnicích: Pozor dejte na nízké slunce, zvěř i ledovku

Výhody modelu otevřeného trhu potvrdil během semináře i předseda České parkovací asociace pan Petr Horský. „Česká parkovací asociace opětovně potvrdila své základní principy, pro které byla založená, a tím je zejména vytvoření otevřené platformy pro sdílení a výměnu informací. Tuto ideu potvrdila i na proběhlém semináři, kdy umožnila provozovatelům mobilních aplikací představení nejnovějších trendů, kudy se moderní systémy platebních aplikací ubírají. Česká parkovací asociace pak moderovala diskuzi a snažila se ohlídat správnost celého konceptu uplatnění mobilních aplikací ve městech a právní validitu.“

Chytrá doprava ve městech v roce 2020? Kontroverzní koloběžky, sdílené vozy i senzory na parkovištích

Model otevřeného trhu plně podporuje i společnost EasyPark Group, globální lídr parkovacích technologií, která akvizicí společnosti MPLA vstoupila v letošním roce na český trh. „EasyPark do Česka přináší nejen vizi lepšího života ve městech, ale i rozsáhlé zkušenosti a technologickou budoucnost. A model otevřeného trhu s tím jde ruku v ruce. Naším přáním je, aby se současná mozaika jednotlivých aplikací stala minulostí, a Česká republika byla pokryta jednotlivými vrstvami poskytovatelů a každý řidič si v jakémkoli městě mohl vybrat aplikaci dle vlastních preferencí,“ říká Patrik Piščák, ředitel EasyPark Group Czechia a Slovakia.

Přečtěte si také:  Praha v evropském srovnání bezpečí v dopravě opět propadla. Horší už jsou jen metropole z jihu Evropy

Otevřený trh není pro česká města však úplnou novinkou, v letošním roce ho již zavedlo město Jihlava. „Zavedení otevřeného trhu se obešlo bez složitého výběru jednoho dodavatele. Město si sestavilo jasná pravidla pro poskytovatele, na jejichž základě může své služby nabídnout jakýkoliv poskytovatel mobilních aplikací, který splní podmínky. V současné chvíli ve městě působí aplikace EasyPark a další poskytovatelé se ke vstupu chystají. Důvod, proč jsme se touto cestou vydali, je přitom jednoduchý: Díky otevřenému trhu může do města přijít více aplikací a řidiči si mohou mezi nimi vybrat tu, která jim bude nejvíce vyhovovat nebo takovou, kterou již používají jinde. Otevřený trh tak přináší řadu výhod pro všechny strany,“ uvedl Dalibor Pituch, koordinátor jihlavského systému parkování.

Foto: pxhere.com