2019-kia-proceed-gt-a-kia-stinger-gt-nurburgring- (6)

Kia Stinger GT a Kia Proceed GT na okruhu Nürburgring + video

9. 4. 2019 Vyp Od Pavel Srp

Věřím tomu, že každý už někdy o Nürburgringu slyšel, i když třeba vůbec neví, o co jde. Jde o jeden z těch nejtěžších a zároveň nejepičtějších závodních okruhů v Evropě. Nachází se pod hradem Nürburg ve stejnojmenném městě na západě Německa, které je z centra Prahy vzdáleno přibližně 700 km.

Na okruhu se i dnes jezdí závody, ve velmi nedávné minulosti se tu jezdily dokonce i závody královny motorsportu Formule 1. Své nejnovější modely tady ale testují i světoznámé automobilky, některé z nich dokonce nedaleko okruhu postavily svá vývojová centra. Výjimkou není ani Škoda, která tu sice vývojové centrum nemá, ale s model Kodiaq RS tady testovala a dokonce s ním na trati stanovila rekord. A pokud byste chtěli, pak je možné se po trati svézt i s vlastním autem, což jsme udělali i my.

Přečtěte si také:  Vozy Range Rover a Range Rover Sport získaly pět hvězd v Euro NCAP

Na Nürburgring už jste se s námi také podívali, bylo to koncem října v Subaru Levorg. Tentokrát se ale na Severní Smyčku podíváme ve dvojici zcela odlišných modelů Kia. Pro tzv. „turistické jízdy“ jsme si vybrali modely Kia Proceed GT a Kia Stinger GT, tedy to nejrychlejší a nejlepší, co lze aktuálně v nabídce korejské značky najít.

Že jsou obě auta rychlá, to netřeba pochybovat. Vždyť absolutní novinka v nabídce značky, tedy model Kia Proceed GT je sexy kombík s turbem přeplňovaným motorem o výkonu 204 koní. Ten je spojen s automatickou převodovkou a pohání přední kola. Auto má navíc příjemně sportovní zvuk výfuku a je při jízdě opravdu svižný.

prvni-jizda-2019-kia-stinger-gt-nurburgring-31

Ve videu níže lze na této více než 20kilometrové trati se 73 zatáčkami zhlédnout jedno kolo tzv. Severní smyčky, v němž rychlejší Stinger GT s dvěma turbodmychadly přeplňovaným šestiválcovým motorem s 370 koňmi z výhledu pronásleduje právě před sebou jedoucí Proceed GT.

Přečtěte si také:  Street Art Festival se podepsal i na vozidlu BMW. Změnil jej v umělecké dílo

Mimochodem Kia Stinger GT umí být samozřejmě mnohem rychlejší, když ji nebrzdí mnohem slabší auto. Přesvědčit se o tom můžete také v tomto videu:

A pokud by vás kolo na Nürburgringu zajímalo také z pohledu řidiče, pak se můžete podívat na toto video. V tom se společně s námi posadíte za volant proceedu.

Pokud byste to chtěli zažít na vlastní kůži, pak počítejte s tím, že jedno kolo stojí přes týden 25 euro. V pátek, v sobotu a v neděli za něj však zaplatíte 30 euro.