Kam Evropané míří na zimní dovolenou? Praha opět v první desítce, oproti minulému roku si polepšila

Kam Evropané míří na zimní dovolenou? Praha opět v první desítce, oproti minulému roku si polepšila

23. 12. 2023 Vyp Od Pavel Srp

Ať už je to cestování za vánočními trhy, nebo oslava Silvestra v jedné z evropských metropolí, ne všichni lidé zkrátka tráví zimní čas doma. Platforma Omio, která patří mezi největší prodejce jízdenek a letenek v Evropě, vytvořila seznam 10 nejoblíbenějších evropských měst pro letošní zimu. Ta vyhodnocuje na základě počtu objednaných jízdenek a letenek. V porovnání s letním žebříčkem co do oblíbenosti nejvíce poskočila Paříž, a to z letního 5. místa na 2. místo. Do žebříčku se na rozdíl od léta dostal také Berlín, tradičně oblíbená Vídeň a hned za ní Praha. Ta je také podle dat ČSÚ mezi turisty stále oblíbenější.

Platformu Omio každý měsíc navštíví miliony uživatelů hledajících jízdenky a letenky. Těch se na platformě prodalo už přes 41 milionů. Omio jako jediná platforma svého druhu kombinuje nabídku vlakových a autobusových jízdenek s letenkami i lístky na trajekt. Jako taková má proto jedinečný vhled do cestovního chování turistů v Evropě a pravidelně přináší statistiky o populárních destinacích.

„Vidíme, že velmi oblíbená je letos mezi cestujícími Paříž, která je druhou nejpopulárnější destinací. Ta během zimy a svátků nabízí řadu kulturních akcí a dodnes je vnímaná jako místo pro romanticky laděnou dovolenou. Vídeň, která se letos umístila na pátém místě, je zase vyhlášená svými vánočními trhy. K tomu pozorujeme, že je v tomto období mezi turisty stále populárnější Praha,“ komentuje žebříček Tomáš Vocetka, CTO platformy a vedoucí pražského týmu Omio.

Díky tamní relativně mírné zimě se v desítce udržela také tradičně oblíbená italská města Řím, Florencie a Milán, vypadly ale typicky letní destinace Lisabon, Neapol a Benátky. Co se způsobu dopravy týče, v zimním období více lidí cestuje autobusy, ale také letadlem.

Vyhledejte si dovolenou s Invia.cz:

Praha je magnet

V žebříčku Omio si Praha v porovnání s minulým rokem „polepšila“. Zatímco loni byla na 9. místě, letos už se umístila na 6. příčce, těsně za Vídní. Její rostoucí oblíbenost mezi zahraničními turisty potvrzují i čísla Českého statistického úřadu. Už za minulý rok, kdy se cestovní ruch vzpamatovával, přijelo do Prahy 6 milionů turistů. Za třetí čtvrtletí tohoto roku počet návštěvníků stoupl o více než 15 %. Nicméně podle dat Prague City Tourism se počet turistů v českém hlavním městě vyšplhal už v září na 5,5 milionu. Dle společnosti počet příchozích z asijských zemí dokonce meziročně stoupl o více než 60 %, o 17 % narostl také počet návštěvníků ze Spojených států.