Je tu první možnost ochutnat budoucí Whisky Bernard

Je tu první možnost ochutnat budoucí Whisky Bernard

13. 10. 2023 Vyp Od Pavel Srp

Milovníci kvalitních alkoholických nápojů by měli zpozornět. Rodinný pivovar Bernard dal v limitovaném množství do prodeje tzv. new make své budoucí whisky. K dispozici je pouhých 460 lahví. Novinku předchází skvělá pověst, New make Bernard vyhrál svoji kategorii v soutěži Pálenka roku 2022.

„New make Bernard má specifickou chuť a vůni. Kromě základní suroviny, kterou je ječný slad, jsou cítit až čokoládové tóny. Z výsledku máme velmi dobrý pocit a bude hodně zajímavé sledovat, kam se bude charakter budoucí whisky vyvíjet,“ říká Jiří Syrovátka, který nový destilát vypálil ve svém biolihovaru Zámecké sady Chrámce v Českém středohoří. Stejná destilérka od roku 2020 pro pivovar vyrábí také úspěšnou Pivní pálenku Bernard.

Whisky vznikla z tzv. sladového vína, které vyrábí Rodinný pivovar Bernard z kvalitního humnového sladu z vlastní sladovny. Než whisky spatří světlo světa, nejméně tři roky zraje v sudech. Po tuto dobu se jí říká new make, který ochutnávají a zkoumají nejen odborníci a sběratelé.

Každá lahev New make Bernard je originální, etikety nesou označení ročníku a jedinečné číslo lahve. Destilát obsahuje 66,6 % alkoholu, objem lahve je 0,2 litru. K dostání je ve značkových prodejnách Bernard i v pivovarském e-shopu.

Přečtěte si také:  Léto, drinky a sex…? Neskočte na tyto omyly!

Na svůj čas čeká v sudech od bourbonu

Zatímco nyní je příležitost pořídit si a ochutnat malou část new make, většina várky od loňského jara zraje ve sklepě lihovaru ve třech 190litrových dubových sudech od amerického prémiového bourbonu. Whisky Bernard bude single malt, tedy sladová whisky z jedné šarže.