Jak se testuje nová Škoda Kamiq? Jak to probíhá na prvních jízdách?

Jak se testuje nová Škoda Kamiq? Jak to probíhá na prvních jízdách?

6. 9. 2019 Vyp Od Redakce

Když si kupujete auto, jdete většinou ke svému dealerovi na zkušební jízdu. Předtím se rozhodujete a sbíráte o autě informace. Jejich zdrojem jsou často recenze automobilových novinářů. ŠKODA Storyboard nahlédl za kulisy akce, při níž se žurnalisté seznamovali s novým modelem ŠKODA KAMIQ.

ŠKODA KAMIQ se prezentovala ve francouzském Štrasburku a okolí v druhé polovině srpna. Za dva týdny ji důkladně prozkoumalo přes 650 novinářů z celé Evropy. K dispozici jim bylo 48 vozů se třemi různými motory, manuální i automatickou převodovkou a v různých barvách.

„Široké veřejnosti nabízí tato akce první možnost, jak se prostřednictvím médií dozvědět o jízdních vlastnostech nového vozu, jeho schopnostech a možnostech,“ přibližuje význam dynamické prezentace Pavel Jína, mluvčí ŠKODA AUTO zodpovědný za model KAMIQ. Každý den se v autech vystřídá na sedm desítek řidičů – novinářů.

Samotným přivezením aut na kamionech na místo konání akce však práce nezačíná. Už dříve musí okolí projet přípravný tým. „V okolí vybíráme trasy, které ukáží jízdní vlastnosti daného vozu, prozradí detaily o jeho podvozku, umožní vyzkoušet asistenční systémy nebo sportovní nastavení podvozku,“ vypočítává Petr Kavrentzis, který je v oddělení komunikace ŠKODA AUTO zodpovědný za tiskové vozy.

petr-kavrentzis-skoda-kamiq-dpl-1920x1280

Petr Kavrentzis, oddělení komunikace ŠKODA AUTO, zodpovědný za tiskové vozy

Výsledkem této práce je pak doporučení několika tras, které novinář dostane při přebírání vozu, a také jejich zadání v navigaci vozu. To při velkém počtu aut i střídání řidičů šetří čas. Každá z variant většinou kombinuje městský provoz, silnici mimo město a dálnici. Nechybí ani místa vytipovaná pro fotografování či natáčení.

Přečtěte si také:  Limitovaná edice PRIM POPULAR unikátní spojení dvou českých legend

Kvůli fotoaparátům a kamerám se také každý vůz před každou jízdou dostane do péče čističe, který odstraňuje případné šmouhy. „Nejvíce se samozřejmě špiní kola, ale čistíme všechno, jak v exteriéru, tak v interiéru,“ přibližuje Kavrentzis. Občas je podle něj třeba vyřešit i nějaký menší škrábanec, například od letícího kamínku. O bezmála padesátku aut se tak stará podobný počet lidí, kromě čištění se starají také o tankování a v případě potřeby i o drobný servis.

kamiq-skoda-dpl-cleaning-car-1920x1280

Kvůli fotoaparátům a kamerám se také každý vůz před každou jízdou dostane do péče čističe, který odstraňuje případné šmouhy. O bezmála padesátku aut se tak stará podobný počet lidí, kromě čištění se starají také o tankování a v případě potřeby i o drobný servis.

Novináři, v tuto chvíli tedy už testující řidiči, s autem tráví zhruba jeden den. Během něj však zvládnou najet stovky kilometrů, které zkušeným profesionálům řeknou hodně o vlastnostech testovaného vozu a jeho srovnání s konkurencí. Pro mnohé z novinářů jsou podobné jízdy rutinou a mají už na testování aut svůj vlastní zavedený postup.

Přečtěte si také:  Zaujme vás svým designem i schopnostmi. Právě přijíždí nová Škoda Octavia IV

„Zkoušejí například nabídku prostoru na předních i zadních sedadlech, velikost a přístupnost zavazadlového prostoru, odkládací prostory,“ říká mluvčí Jína. „Novináři se hodně ptají na motory, na konektivitu, tentokrát mířilo hodně dotazů také na digitální hlasovou asistentku Lauru,“ přibližuje Jína nejčastější náměty novinářských dotazů. Při dynamické prezentaci na ně odpovídají také experti značky ŠKODA, kteří se na vývoji samotného vozu podíleli. Novináři tak získávají zasvěcené a detailní informace například z oblasti vývoje motorů nebo elektroniky, infotainmentu a konektivity nebo produktového marketingu, které mohou předat svým čtenářům a divákům. Někteří pak také s experty debatují o detailech jejich práce.

skoda-riding-dpl-kamiq-nature-1920x1280

Jaké dojmy z modelu ŠKODA KAMIQ si novináři z testovacích jízd odnášejí? „Hodně chválí nastavení podvozku a prostor na zadních sedadlech,“ popisuje reakce Pavel Jína. „Velmi pozitivně, ve srovnání s konkurencí, hodnotí také konektivitu a jsou překvapeni jízdními výkony motorů 1,0 TSI,“ uzavírá. Testované vozy byly vybaveny litrovými benzinovými motory s výkonem buď 70, nebo 85 kW. Motorovou paletu doplňoval naftový 1,6 TDI s výkonem 85 kW.

Přečtěte si také:  Pořízení nového auta se mění. Nové auto si můžete pořídit online, doma ho máte za několik dnů

Jínova slova potvrzují i samotní novináři. „Je větší, než jsem si myslel,“ zní třeba z hloučku, který se utvořil při jedné přestávce mezi jízdami. „Jezdí opravdu dobře,“ dodává jiný hlas. Se samotnými vozy se možná právě tito novináři opět brzy setkají. Po dynamické prezentaci si je přeberou importéři a budou sloužit pro další testy médiím v jednotlivých zemích.