Jak na nejlepší filmový zvuk? Tipy na soundbary a systémy domácího kina

Jak na nejlepší filmový zvuk? Tipy na soundbary a systémy domácího kina

16. 3. 2020 Vyp Od Redakce

Velké ploché televizory jsou dnes tenké jako mobilní telefony. To má však negativní vliv na kvalitu zvuku. Působivé ozvučení se alespoň prozatím do tak tenkých panelů nevejde. Proto roste v poslední době obliba soundbarů – podlouhlých reproduktorů, které se instalují přímo pod nebo nad displej televizoru. Další možnost nabízí komplexní audio systémy pro domácí kino.

Působivý zvuk je základem plnohodnotného zážitku při sledování filmů. V letošním roce se začal i do domácností rozšiřovat nejnovější formát Dolby Atmos, který přináší možnosti doslova trojrozměrného zvuku přicházejícího k uším posluchačů i shora.

Velmi ploché televizory nicméně neumožňují instalaci kvalitního ozvučení. Proto jsou v jejich spodní části většinou zesíleny kvůli reproduktorům, konektorům pro kabely a umístěním další elektroniky. Ti, kteří by si rádi vychutnali působivější zvuk, než nabízí jejich televizor, mají dvě možnosti – první je instalace audio systému domácího kina založeného většinou na pěti reproduktorech a subwooferu. Mnohem oblíbenější je v poslední době především kvůli snadnosti instalace druhá varianta – soundbar. Ten lze u některých modelů v případě potřeby také rozšířit o subwoofer a efektové reproduktory.

Přečtěte si také:  3 vědecky podložené způsoby, jak může hudba zlepšit váš život

Soundbary

Podlouhlé reproduktory, které se instalují přímo pod nebo nad displej televizoru jsou v poslední době velmi oblíbené, cenovky nejdostupnějších stereo modelů začínají již přibližně na 3 tisících korunách a často jsou již v základní sestavě doplněny subwooferem. Ke zvážení uživatele samozřejmě je, zda daný model skutečně povýší zvukové vlastnosti samotného televizoru na požadovanou úroveň. Špičkové modely, jako například Bose Soundbar 700 (23 990 Kč) jsou osazeny několika reproduktory a díky speciálním technologiím umí z jednoho místa vytvořit nejen stereo, ale velmi působivý prostorový zvuk. Zmíněný přístroj k tomu využívá speciální reproduktory, které míří do stran a počítají s odrazem zvuku od stěn. Přesné nastavení prostorového zvuku s ohledem na konkrétní dispozice místnosti zajišťuje automatická kalibrace zvuku pomocí speciálního mikrofonu umístěného na nejčastějším poslechovém místě. Bose Soundbar 700 lze doplnit o subwoofer i bezdrátové zadní reproduktory a patří do rodiny nových chytrých reproduktorů této značky. Díky tomu ho lze snadno kombinovat s dalšími reproduktory ke komplexnímu bezdrátovému rozvodu hudby v celém domě.

Přečtěte si také:  ELAC Solano: nová série reprosoustav s hrdou tradicí výroby Made in Germany

Domácí kino

Kromě soundbarů mají milovníci prostorového zvuku na výběr některý z komplexních systémů pro domácí kino. Ty jsou založeny většinou na pěti, někdy až na sedmi reproduktorech a subwooferu. Rozdíly v kvalitě zvuku i cenové rozpětí je opět značné. Některé sady jsou založeny na tradičním zesilovači, který je vybaven kodeky pro správné přehrávání filmových formátů, a sadou reproduktorů. Příkladem je Pioneer HTP-076 (13 500 Kč), 5.1 kanálový systém domácího kina pro film, hry i hudbu, jenž umí pracovat i s novým formátem Dolby Atmos. Bose pro změnu nabízí systémy založené na subwooferu a miniaturních reproduktorech, které dokáží vytvořit neuvěřitelně bohatý a hutný zvuk. Nejnovějším zástupcem této řady je Bose Lifestyle 550 (67 000 Kč). Jeho základ tvoří proslulé reproduktory v podobě „kostiček“ Bose Virtual Invisible Speaker II. Tento typ reproduktorů je jedním z historicky klíčových produktů, které přispěly k vybudování legendy Bose. Navzdory jejich velmi malým rozměrům (9,4 cm x 8,13 cm x 8,2 cm) vytváří Lifestyle 550 mohutný zvuk, výrazně podpořený subwooferem.

Přečtěte si také:  Produktové tipy pro chytrou domácnost

Vybírejte podle osobních potřeb

Při výběru vhodného ozvučení je třeba, aby si uživatel v první řadě stanovil očekávání. Pokud mu stačí naplnit jeden pokoj dobře znějící filmovou kulisou, sáhne pravděpodobně po některém ze soundbarů. Jestli se mu kromě filmového zvuku líbí myšlenka snadného ozvučení celé domácnosti s tím, že při přecházení z jedné místnosti do druhé uslyší stále stejný hudební podkres, je vhodné vybírat s ohledem na bezdrátový rozvod hudby. Pokud je hudba jeho opravdovou vášní a nerušený poslech v křesle se sklenicí dobré whisky považuje za ideálně strávený čas, zvolí nejspíš vhodně vybranou komplexní sestavu pro domácí kino.