ELAC NAVIS ARB-51: nejlepší aktivní stereo reprosoustava roku

ELAC NAVIS ARB-51: nejlepší aktivní stereo reprosoustava roku

31. 8. 2019 Vyp Od Redakce

Aktivním stereo repro systémem sezóny 2019-2020 je podle uznávané poroty EISA vysoce výkonná třípásmová policová reprosoustava ELAC NAVIS ARB-51. Série NAVIS, která byla představena před letošním létem, zahrnuje kromě oceněného provedení také podlahový model NAVIS ARF-51. Vyniká mimo jiné třemi vestavěnými analogovými zesilovači s tím, že každý z nich je speciálně navržen na míru daného reproduktoru a dodává signál konkrétnímu frekvenčnímu pásmu. NAVIS tak nabízí precizně vyladěnou kombinaci všech komponent a náročným posluchačům odpadá hledání ideálně hrající kombinace zesilovače a reprosoustavy.

Díky aktivnímu provedení s vestavěnými zesilovači je ELAC NAVIS ARB-51 vynikajícím univerzálním a designovým řešením domácího ozvučení. Reprosoustavu lze připojit k libovolnému analogovému zdroji s možností plynulé regulace hlasitosti, jako je předzesilovač nebo jiný zdroj hudby s nejpoužívanějším linkovým audio výstupem (včetně mobilního telefonu či počítače). Pomocí kabelů XLR je možné propojit NAVIS také s vysoce kvalitními audio komponenty. Basové měniče zásobuje zesilovač výkonem 160 W, 100 W je určeno středům a 40 W výškám. Celkových 300 W napájí jednotlivé sekce signálem s optimálními vlastnostmi bez zkreslení.

Porota EISA označila soustavu ELAC NAVIS ARB-51 jako „brilantní“. Ocenila vlastní firemní měniče, integrované analogové výhybky a zesilovače. Výsledkem je dle hodnocení „pozoruhodná přesnost a čistota zvuku“. Pokud připojí posluchač soustavu NAVIS přímo ke zdroji audio signálu, získá optimalizovaný kompaktní systém bez nutnosti instalace samostatně stojícího tradičního zesilovače. Naopak doplnění o malou jednotku Discovery Connect umožní zcela bezdrátový přenos signálu do reprosoustavy a rozšíří konektivitu o populární Bluetooth a AirPlay společně se Spotify.

Kromě integrace analogových zesilovačů je přirozený přednes reprosoustav NAVIS docílen díky vestavěným reproduktorům. Použitý koncentrický středo-výškový měnič spojuje ideálním způsobem obě pásma tak, že zvuk vychází z jednoho bodu a směřuje k uším posluchače po stejné ose. Měniče obou kmitočtových pásem jsou spojeny bez švů, což přináší zvukové i designové benefity. Tyto reproduktory doplňují basové měniče o průměru 150 mm s hliníkovou membránou, které produkují překvapivě mohutný základ.

Přečtěte si také:  Bose Frames jsou brýle pro poslech hudby a rozšířenou realitu

Reprosoustavy NAVIS jsou dostupné v tradičním černém a bílém klavírním laku. Oceněná policová stereo sada je k dostání za 52 000 Kč.