Čtvrtina Čechů běžkuje. Přidáte se?

Čtvrtina Čechů běžkuje. Přidáte se?

23. 1. 2024 Vyp Od Pavel Srp

Běh na lyžích patří v tuzemsku k nejoblíbenějším zimním sportům a jeho popularita stále roste. Aktuálně se mu věnuje téměř čtvrtina Čechů. Důvodů je hned několik: „Běžkování je sportem opravdu pro každého, není k němu potřeba žádných velkých dovedností ani zdatnosti. Je pro všechny bez rozdílu věku, fyzické kondice nebo zkušeností. Zároveň je také cenově dostupnější než sjezdové lyžování a v Čechách máme možnost využít širokou síť tratí, která měří přes 3 000 kilometrů,“ vysvětluje Lucie Kuricová, marketingová manažerka společnosti INTERSPORT, která sleduje trend oblíbenosti běžeckého lyžování několik let.

Lyžování jako takové patří společně například s cyklistikou, fotbalem nebo pěší turistikou do TOP 10 tuzemských sportů vůbec. „Běžkování je oblíbené hned z několika důvodů. Kromě toho, že k němu nejsou potřeba tak velké zkušenosti, postačí k němu jen běžecké boty, lyže a hole,“ říká Lucie Kuricová, která upozorňuje, že dalším z aspektů je jeho cenová dostupnost: „Klasické sjezdové lyžování je u Čechů stále populárnější než běh na lyžích, ale počet běžkařů postupně narůstá. Jedním z důvodů je i postupný růst cen skipasů, ale stranou nestojí ani zdravotní benefity.“

Přečtěte si také:  Začít s běháním není složité. Jak na to?

Typický český běžkař? Muž ve věku mezi 40 a 50 lety s chutí se hýbat

Běžky jsou opravdu pro každého, bez rozdílu věku, pohlaví nebo fyzické zdatnosti. Jsou totiž především o radosti z pohybu, to je to, co všechny hobby běžkaře spojuje a proč si ho zamilují všichni, kteří si běžkování jednou zkusí. Ve stopě však podle statistik nejčastěji potkáte muže ve věku 40 – 49 let. Ženy naopak o dekádu starší. „I to je ukazatelem toho, že běžkování je opravdu pro každou generaci. Potenciál vidíme u dětí a teenagerů, mezi nimi podíl běžkařů zas tak velký není,“ upozorňuje marketingová manažerka společnosti INTERSPORT.

Chcete zažít v zimě něco nového? Zkuste méně tradiční zimní sporty a aktivity jako je například ledová jóga či běžkování se psem

Na své si přijdou hobby běžkaři i profíci

Co se týče investic do běžeckého vybavení, pohybuje se průměrná cena za lyže včetně vázání okolo 4 300 Kč. „Boty začínají na 1 300 Kč, ale v naší nabídce samozřejmě najdete i propracovanější modely pro náročné sportovce,“ říká Kuricová, která zároveň doplňuje, že za oblečení jsou zákazníci ochotni utratit průměrně 1 300 Kč. „S nabídkou běžeckých lyží cílíme především na začátečníky a hobby běžkaře, nicméně i zkušenější běžci si určitě přijdou na své,“ vysvětluje marketingová manažerka.

„Většina lidí začíná s klasickou technikou, která je snazší na naučení a méně fyzicky náročná. Zkušení běžkaři už zvládají bruslení, čemuž je přizpůsobena i výbava. Lyže pro bruslení jsou kratší a mají více zvednutou špičku, což umožňuje rychlejší pohyb po sněhu,“ doplňuje Lucie Kuricová.

Přečtěte si také:  Chcete se letos nově opřít do fitness? Pozor za na časté chyby začátečníků

Nespornou výhodou běžeckého lyžování, kterou oceňují všichni sportovci bez ohledu na věk nebo zkušenosti, je, že trávíte čas v přírodě a na čerstvém vzduchu. Na běžky navíc můžete vyrazit téměř kamkoliv, kde je dostatek sněhové nadílky. Možná zjistíte, že i v blízkosti vašeho domova jsou lokace, kam milovníci běžeckého lyžování vyráží, když napadne sníh. V neposlední řadě si pohybem venku zlepšujete fyzickou kondici a endorfiny, které se při sportu vyplavují, mají pozitivní vliv i na vaši náladu a psychické zdraví.