Chuť utrácet se Čechům velmi pomalu vrací. Stačí však pár „prognóz“ tuhé zimy a začnou opět šetřit

Chuť utrácet se Čechům velmi pomalu vrací. Stačí však pár „prognóz“ tuhé zimy a začnou opět šetřit

13. 8. 2023 Vyp Od Pavel Srp

„Maloobchodní tržby v Česku klesaly čtrnáctý měsíc v řadě. Meziroční pokles však zpomaluje, když v červnu činil podle dnes zveřejněných údajů 4,1 %. Již v květnu přitom meziroční pokles tržeb brzdil na 6,3 % z dubnových 8,4 %. Meziměsíčně pak byly v červnu maloobchodní tržby nepatrně vyšší o 0,3 %. Češi jsou tak při utrácení v obchodech stále velmi opatrní. To je vidět i na stále poměrně vysoké míře úspor domácností, která se pohybuje kolem 18 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Nicméně chuť utrácet se Čechům – byť pomalu – vrací. Možným signálem je oživená spotřebitelská nálada. V červenci se index důvěry spotřebitelů v ekonomiku zvýšil o 5,9 bodu na hodnotu 92,7. Jedním z důvodů může být psychologický efekt poklesu míry inflace pod 10 %, ale i růst nominálních mezd v řadě odvětví. V této souvislosti je podstatné připomenout, že vývoj maloobchodních tržeb není důležitý jen pro obchodníky samotné, ale též pro celou ekonomiku, neboť domácí spotřeba je klíčovým akcelerátorem růstu HDP. A ten se nevyvíjí právě pozitivně – i podle největších optimistů budeme letos rádi za černou nulu,“ komentuje Petr Kymlička.

Přečtěte si také:  Masturbujete, i když jste zadaní? Není to neobvyklé ani na škodu, pokud funguje i vztah

„Ve spotřebitelských datech se sice pomalu prosazuje trend mírného oživení a znovunalezení nákupního apetitu domácností – ale jde o velmi křehkou situaci. I když lze očekávat, že zejména v poslední čtvrtletí by mohlo dojít k nárůstu spotřeby domácností, stačí pár „zaručených“ prognóz tuhé zimy v médiích a strašák nákladů na energii zase vrátí české domácnosti do úsporného módu,“ upozorňuje Petr Kymlička.