Charismatický dlouhán, nebo smradlavý zakrslík? Jací byli skuteční kovbojové?

Charismatický dlouhán, nebo smradlavý zakrslík? Jací byli skuteční kovbojové?

19. 12. 2019 Vyp Od Komerční sdělení

Zlověstným klidem se nese zvuk foukací harmoniky. V dálce ale začíná stoupat prach. Někdo se blíží. Za malou chvíli už na zemi poskakují kamínky, rozvibroval je dusot kopyt. Do města přijíždí kovbojové, statní chlapi na vysokých bílých koních.

Kolty mají proklatě nízko. V očích se jim mísí neodolatelné charisma spolu se smyslem pro spravedlnost. Podobně si je představí snad každý, kdo někdy viděl alespoň některou westernovku. Jací ale skutečně byli?

Na statné hezouny si nechte zajít chuť

Průměrná výška kovboje „Divokého západu“ devatenáctého století byla asi 155 centimetrů. Mužíkovi nepřidával ani jeho zkrocený mustang, jenž svou výškou připomíná spíše přerostlého poníka. Za malý vzrůst honáků dobytka mohla především tvrdá práce a jednostranná strava. Kovbojové sice nehladověli, ale jedli dokola to samé. Prakticky jediné, co se jim na talíři objevovalo, byly fazole se špekem, které občas zapili černou kávou.

Představu urostlého sportovce, který hltá bifteky se zeleninou a zapíjí je whiskey, nám vštěpili až filmoví tvůrci, kteří se rozhodli jídelníček kovbojů poněkud přikrášlit.

mangazine.cz_outfit4events_cz_01

Slyšet a cítit byli už z dálky

Hygiena honců dobytka byla prostá. Jednoduše se nemyli vůbec, o čištění zubů nemluvě. Spali v pracovním oděvu vedle svých koní. S vodou se mužíci potkali jen zřídka, a to když spadli ze sedla do řeky nebo jezera, kde se napájeli jejich koně.

James Cooper z Arizona Archives and Public Records popsal, že „smrděli tak bestiálně, že rozhovor s nimi se dal uskutečnit pouze na delší vzdálenost“. S nedostatkem hygieny souvisela i řada nemocí. Průměrná délka života kovbojů byla kolem pětačtyřiceti let.

mangazine.cz_outfit4events_cz_02

Kolty stranou, v hlavní roli byly biče

Kovbojové se živili jako honáci, s filmovým řešením spravedlnosti a nastolováním pořádku neměli mnoho společného. Přestože ochrana vlastního bezpečí pro ně byla do jisté míry důležitá, místo koltů používali spíš jiné zbraně. Byly to především biče, díky nimž naháněli svá stáda a nutili dobytek k pohybu. Na zuřivé polobohy s pistolemi, které známe z filmů, raději zapomeňte.