Český importér BMW představil i8 s malbami Milana Kunce. Má pomoci vyčistit oceány od plastů

Český importér BMW představil i8 s malbami Milana Kunce. Má pomoci vyčistit oceány od plastů

28. 2. 2019 Vyp Od Redakce

Toto barevné BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc, jehož vzhled je dílem světově proslulého česko-německého umělce Milana Kunce vzniklo ve spolupráci s pražskou galerií Cermak Eisenkraft. Cílem tohoto projektu je originálním způsobem poukázat na témata související s ochranou životního prostředí a trvalou udržitelností. I to je důvod, proč byl jako „umělecké plátno“ zvolen právě revoluční plug-in hybridní sportovní vůz BMW i8 Roadster. Výtěžek projektu je určen na podporu neziskové organizace zabývající se čištěním oceánů od plastů.

Unikátní technika malby na zlatý povrch

Originální ale nejsou jen samotné motivy opírající se o celoživotní dílo Milana Kunce, ale také technické provedení laku BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc. Základem vozu je totiž zlatá barva s obsahem 24karátového zlata. Technika malby na zlatě tvoří samostatnou kapitolu tvorby Milana Kunce, v případě automobilu BMW i8 Roadster pak umělec využil zkušenosti designéra Zoltána Matušky, který je autorem dřívější edice „one of one“ – BMW i3 a i8 STARLIGHT EDITION. Tyto vozy taktéž používaly na své karoserii barvu s obsahem pravého zlata. Zoltán Matuška a lakýrník Miroslav Špičák tedy připravili karoserii BMW i8 Roadster ve zlaté barvě. Použili k tomu lakýrnickou technologii BMW ColorSystem, využívající laky BASF a používanou v lakovnách oficiálních servisních partnerů BMW. Na tento základ Milan Kunc vytvořil své umělecké dílo na čtyřech kolech. Pro zajištění stálosti byl celek přelakován čtyřmi vrstvami kvalitního průhledného laku s vysokým leskem, opět z programu BMW ColorSystem.

Motivy čtyř živlů z každého úhlu pohledu

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc nese na své karoserii pop surrealistické vyjádření čtyř základních živlů v jasně rozpoznatelném stylu Milana Kunce. Každá část vozu tvoří samostatný příběh každého z živlů – ohně, vody, vzduchu a země. Divák je malířem cíleně provokován s poukazem na aktuální stav naší planety. Malba budí otázky o směřování dalšího vývoje lidstva a naší planety Země.

Milan Kunc komentuje své myšlenky stojící za návrhem unikátního vozu:

 • Kapota.
  „Motýl a vegetace reprezentují element vzduchu a energetické transformace přírodních sil. Zvolil jsem motýla jakožto symbol této zázračné metamorfózy.“
 • Pravá strana – země a vzduch.
  „Krajina transformovaná působením nás, lidí. Prezentuji unikátní životní prostředí pro lidi a živočichy, jehož čistota je podmínkou pro další vývoj života. Větrné elektrárny zde znázorněné využívají sílu větru, obnovitelného zdroje energie. Květiny, včely, ptáci a zvířata pak reprezentují rovnováhu v přírodě.“
 • Levá strana – voda.
  „Ryby, šneci, krabi, hvězdice – výskyt těchto živočichů a jejich přetrvání jsou znakem vyváženého životního prostředí, za které neseme my, lidé, zodpovědnost. Právě oni jsou odkázáni na čistotu tohoto elementu – vody.“
 • Záď – oheň.
  „Naše planeta je součástí kosmu, ve kterém od pradávných časů probíhají všechny tyto metamorfózy. Oheň zde symbolizuje zdroj energie, potřebný pro udržení života a jeho vývoj. Také hnací sílu vpřed – motor, srdce vozu! Letmo se dotýkám tématu kosmu, poukazuji na potřebu recyklace. Je zároveň výzvou pro naši zodpovědnost při využití fosilních zdrojů energie.“

Cíl projektu 4 elements by Milan Kunc

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc má po své premiéře, která proběhla koncem února 2019 v Praze, před sebou exhibiční program. Bude k vidění na různých místech a výstavách, kde bude otevírat myšlenku automobilu odpovědného k životnímu prostředí. První zastávkou bude pražský showroom společnosti Invelt, kde bude vůz vystaven do poloviny března. Jednou z dalších zastávek bude také mnichovské BMW Museum.

Po skončení své mise bude BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc prodáno. Výtěžek z celého projektu bude věnován organizaci The Ocean Cleanup, zaměřující se na čistění oceánů od plastového odpadu.

Tímto zakončením získává kombinace umění a automobilů BMW zcela nový rozměr, který překračuje hranice světa umění a myšlenek a má přímý vliv na kvalitu životního prostředí. V tomto případě vodního živlu.

Kdo je Milan Kunc?

Narodil se v roce 1944. Je to malíř, který během svého profesního života pracoval především v Německu, Itálii, USA, Nizozemsku, Indii a České republice, odkud v roce 1969 emigroval a kam se v roce 2004 vrátil. Jeho tvorba zaujme originálním stylem, propracovaností i obsahem. Je považován za reprezentanta hned několika uměleckých směrů, jako jsou pop surrealismus, Ost Pop či hnutí low-brow, vytvořil vlastní malířský výraz, který lze spatřit v jeho kresbách, fotokolážích a především obrazech na plátně či plátkovém zlatě. O tom, že díla Milana Kunce překračují hranice států, svědčí i bezpočet výstav po celém světě, kde se jeho obrazy, ale také keramika objevily. Často lze v jeho tvorbě nalézt témata související s negativními vlivy moderního světa na přírodu a životní prostředí obecně.