Češi nakupují letenky více než loni, jejich ceny ale vzrostly  

Češi nakupují letenky více než loni, jejich ceny ale vzrostly  

10. 8. 2023 Vyp Od Pavel Srp

Prodej letenek v prvním pololetí roku 2023 zaznamenal výrazný nárůst o 35 % oproti loňskému roku. Tento trend ukazuje na vzrůstající zájem Čechů o cestování letecky. Společnost STUDENT AGENCY TRAVEL, jedna z největších prodejních firem na českém trhu, hlásí, že první pololetí tohoto roku bylo nejúspěšnější za poslední tři roky. Průměrná cena letenky se však také zvýšila. Zatímco před pandemií byla průměrná cena 9 500 Kč, letos dosáhla 11 500 Kč, což představuje téměř 20% nárůst. Přestože se ceny zvyšují, Češi projevují ochotu cestovat.

“Oproti loňskému roku, kdy jsme ještě čelili různým covidovým omezením a letenky  se začaly prodávat až v březnu, jsme letos zahájili prodeje už v lednu. Zákazníci měli zájem hlavně o exotiku a USA, ale také o předprodej letenek do letních destinací a prodloužené eurovíkendy. S blížící se letní sezonou prodeje letenek nadále rostly,” říká Lenka Kašická, manažerka letenek STUDENT AGENCY TRAVEL.

I přes zvýšený zájem o letenky dosud poptávka nedosáhla úrovně předcovidového roku 2019. “Zájem o letenky  se pohybuje na úrovni zhruba 75-80% předcovidových čísel,” doplňuje Lenka Kašická.

Přečtěte si také:  Češi si na dovolené dopřávají vyšší komfort než před 10 lety

Mezi nejoblíbenější destinace prvního pololetí roku 2023 patřily Paříž, Bangkok, New York, Malaga, Istanbul, Kolombo, Malta, Bali, Londýn, Lisabon, Dubaj, Amsterdam, Tokio, Split, Barcelona, Madeira, Male, Mauricius.

Žebříček nejprodávanějších destinací za poslední měsíc s cenou zpáteční letenky:

New Yorkod 9 465 Kč
Kolombo (Srí Lanka)od 15 936 Kč
Bangkokod 12 368 Kč
Malagaod 2 826 Kč
Maltaod 2 795 Kč
Pařížod 1 545 Kč
Splitod 1 417 Kč
Aucklandod 28 562 Kč
Burgasod 1 408 Kč
Mallorcaod 2 604 Kč

 

Doba nákupu letenek před odletem se znova prodloužila

Zákazníci opět projevují tradiční nákupní zvyklosti, kdy si letenky rezervují s delším předstihem. Oproti loňsku, kdy se nákup letenek omezoval na 7 až 14 dní nebo nejvýše měsíc před odletem, se tato doba prodloužila na tři měsíce. Zákazníci tak mohou využít výhodnějších cen a širší nabídky leteckých spojení.

“Občas se vyskytnou akční nabídky od leteckých společností, a ti cestující, kteří počkají na takovou nabídku, mohou ušetřit. Avšak nikdy dopředu nevíme, kdy a jaké akční nabídky budou k dispozici,” vysvětluje Lenka Kašická.

Doporučení pro cestující je koupit letenky co nejdříve, protože v té době jsou ceny letenek obvykle nejnižší. S postupným vyprodáváním rezervačních tříd se ceny zvyšují, a proto je výhodné si letenku zarezervovat včas.

Přečtěte si také:  Češi začínají nakupovat exotické dovolené na zimu. Zájem o ně je rok od roku větší

Pro cestující, kteří si vybírají letenky, jsou k dispozici různé možnosti, ať už se jedná o lety s přestupy nebo přímé lety. Obecně platí, že lety s přestupy bývají levnější než přímé lety, a čím více přestupů, tím nižší cena letenky. Takové letenky s více přestupy nebo čekáním na letištích mohou být zajímavější pro jednotlivce nebo mladší cestující.