Bezpečnostní paradox: Češi se bojí prázdninových vloupaček, lepší zabezpečení zvažuje menšina

Bezpečnostní paradox: Češi se bojí prázdninových vloupaček, lepší zabezpečení zvažuje menšina

28. 7. 2023 Vyp Od Pavel Srp

Během letních dovolených je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost zabezpečení domácností. Rodiny na delší dobu opouští svoje domovy a vystavují je riziku vniknutí cizích osob. V minulém roce došlo v ČR k rekordnímu počtu vloupání a meziročně jich stále přibývá. Podle průzkumu společnosti Netatmo se 47 % Čechů obává o bezpečí svého domova, ale méně než čtvrtina uvažuje o investici do lepšího zabezpečení. Netatmo přináší 5 tipů, jak vylepšit bezpečnost domovů.

Z průzkumu vyplynulo, že 56 % respondentů má domácnost pojištěnou bezpečnostním zámkem. Přitom je to často ten první a nejjednodušší způsob ochrany domácnosti. Bezpečnostní systém s alarmem nebo kameru má potom jen zhruba desetina populace. Nejdražší řešení, tedy připojení domácnosti na bezpečnostní agenturu využívá jen minimum Čechů (3 %).

V České republice navíc jenom v minulém roce vzniklo 5880 požárů v domácnostech, které způsobily škodu ve výši 909.830 tis. Kč (zdroj: HZS ČR). Ochranu majetku před požárem však řeší pouze 22 % respondentů detektorem kouře.

Přečtěte si také:  Proč jsou všechna rypadla žlutá? Má to dobré důvody

Chytrá domácnost může pomoct, navíc stojí jen zlomek velkých řešení

Společnost Netatmo zajímalo i povědomí o chytré domácnosti a jejího využití. Nejvíce dotazovaných uvažuje o investici do chytré kamery (37 %) a zámku (29 %). Tato zařízení jsou navíc velmi snadná na instalaci i na provoz. Například inteligentní kamery Netatmo v případě nebezpečné události okamžitě upozorní uživatele prostřednictvím oznámení na telefonu. Díky umělé inteligenci dokážou rozeznat potenciálně nebezpečnou událost od běžné záležitosti.

Umístění dat a kompatibilita

Největším tématem, na kterém se shoduje většina Čechů, je umístění dat. Víc jak dvě třetiny dotazovaných řeší, kde budou jejich data uložená a jak budou sdílená. Společnost Netatmo zde preferuje lokální úložiště bez cloudových služeb. Data jsou ukládána přímo v kamerách na šifrované SD karty, takže i kdyby došlo k odcizení kamery, útočník se k nim nedostane. Mezi další důležité funkce pak respondenti zařadili okamžitá upozornění, ovládání na dálku a vzdálené monitorování, případně kompatibilitu s ostatním chytrým vybavením v domácnosti.

Přečtěte si také:  Zástupci generace Y a Z mají menší zájem o vlastnictví auta či bydlení

„Chci si zabezpečit dům/byt před dovolenou, jak na to?“

Společnost Netatmo přináší 5 jednoduchých a dostupných řešení, které mohou zajistit vaše bydliště při odjezdu na dovolenou.

  1. Interiérová kamera – Inteligentní interiérová kamera Netatmo s technologií rozpoznávání obličeje dokáže určit rozdíl mezi známou a neznámou osobu. Když kamera detekuje novou tvář, dostane uživatel v reálném čase upozornění na svůj smartphone s fotografií a videozáznamem události. Uživatel se navíc nemusí bát o soukromí své rodiny, z nahrávání lze díky chytrému algoritmu vyloučit členy rodiny. Kamera je vhodná pro domy i byty.
  2. Venkovní kamera – Inteligentní venkovní kamera Netatmo odliší zvíře, vozidlo, osobu a neškodný pohyb jako poletující listí, čímž se uživatel vyhne zbytečným upozorněním. Navíc je vybavená osvětlením a při detekci člověka buď osvětlí cestu uživateli, nebo vyděsí útočníka tím, že na sebe upozorní. Všechny inteligentní kamery Netatmo se snadno instalují a jsou dostupné bez předplatného a dalších poplatků. Videozáznamy jsou ukládány přímo na přiloženou paměťovou microSD kartu. Ideální pro jakýkoliv dům nebo chatu.
  3. Detektor kouře – Zajištění bezpečnosti rodiny i domácnosti, ať už během prázdnin či mimo ně, by mělo zahrnovat i ochranu před požáry. Inteligentní detektor kouře je dokáže rozpoznat v reálném čase a upozornit uživatele, ať už je kdekoliv. Ideálně se tak doplňuje například k interiérové kameře, kdy se lze pomocí aplikace okamžitě podívat, co se děje a případnou situaci řešit. Hodí se tak pro byty, domy i na chatu. Díky funkci automatického testování má uživatel navíc jistotu, že jeho detektor funguje bezchybně po celých 10 let jeho používání.
  4. Chytrý zvonek – Inteligentní zvonek je vybavený kamerou a umožňuje uživateli přes svůj smartphone mluvit přímo s osobou u dveří. Inteligentní video zvonek chrání domov před vniknutím cizí osoby a posiluje pocit bezpečí v případech podezření na vloupání. Díky algoritmům umělé inteligence zvonek rozlišuje mezi člověkem a náhodným pohybem. V případě, že se kolem vchodu někdo potuluje, uživatel na svém smartphonu uvidí oznámení „Zjištění pohybu osoby“ a nahraje se video s událostí. Skrze integrovaný mikrofon a reproduktor uživatel osobu osloví a odradí ji od přiblížení se k jeho domovu, nebo poprosí kurýra, abych nechal balíček u sousedů. Doplňuje tak ideálně venkovní kameru, protože je často umístěný ve výšce obličeje.
  5. Senzory oken a dveří s alarmem – Pro ještě větší pocit bezpečí lze interiérovou kameru doplnit o snímače otevřených oken a dveří a sirénu. Senzory zachycují jakýkoli pohyb nebo vibrace na dveřích či oknech signalizující jejich pokus o otevření. Uživatel okamžitě dostane upozornění na svůj smartphone, například „zjištěn pohyb u kuchyňského okna“. Umožňují tak uživateli kontrolu přímo v aplikaci. V závislosti na nastavených parametrech mohou také uživatele po určité době upozornit, pokud jsou dveře nebo okno otevřeny příliš dlouho. Siréna funguje spolu s kamerou a senzory. Když zjistí přítomnost nevítané osoby, nebo pokud senzory detekují pohyb u dveří či okna, automaticky spustí ohlušující alarm o síle 110 dB.

Sběr dat průzkumu, který zadala společnost Netatmo, byl realizován koncem června 2023 na reprezentativním vzorku populace prostřednictvím internetového panelu agenturou STEM/MARK.


Foto: pixabay.com