Bell dodal první vrtulník Bell 505 NXi do Evropy

Bell dodal první vrtulník Bell 505 NXi do Evropy

6. 2. 2021 Vyp Od Redakce

Bell Textron Inc., dceřiná společnost Textron Inc., oznámila, že nedávno dodala korporátnímu zákazníkovi v Evropě vůbec první vrtulník Bell 505 verze NXi certifikovaný Agenturou Evropské Unie pro bezpečnost letectví (European Union Aviation Safety Agency – EASA). Předávka se uskutečnila v provozovně Bell Textron v Praze.

„Velmi nás těší, že nyní můžeme Bell 505 NXi nabídnout našim evropským zákazníkům,“ řekl Duncan Van De Velde, výkonný ředitel Bell pro Evropu a Rusko. „S osvědčením EASA, které jsme pro Bell 505 obdrželi na konci roku 2020, je každý nový vrtulník této řady standardně vybaven integrovanou avionikou Garmin G1000 NXi. Ta je výrazně vylepšená a poskytuje ve své třídě zásadní snížení pracovní zátěže, lepší situační přehled, rychlejší schopnost zpracování dat a jasnější displej. To vše pomáhá pilotům – ve snadno čitelném a jednodušším formátu jim poskytuje nezbytné letové údaje a zjednodušuje jim práci s informacemi o letu, stroji, provozu a terénu.“

Bell 505 NXi je vybaven pokročilou avionikou Garmin a dvoukanálovým digitálním plně automatickým systémem ovládání motoru (FADEC), což z něj činí vysoce pokročilý jednomotorový stroj na trhu. Mezi jeho hlavní přednosti patří: dvoujádrové procesory zkracují dobu spouštění na méně než polovinu, podsvícení LED a vylepšené displeje s vyšším rozlišením, snadná výměna LRU pomocí automaticky načteného softwarového rozpoznávání, grafy VFR / IFR dostupné na multifunkčním displeji (MFD), vylepšený navigační ukazatel (HSI) s mapou a volitelný bezdrátový datalink umožňující snadné nahrávání letového plánu prostřednictvím kompatibilního mobilního zařízení.

Přečtěte si také:  Vrtulník Bell 412 létá již více než 40 let

V současné době působí téměř 300 strojů Bell 505 ve více než 55 zemích napříč šesti kontinenty, a dohromady nalétaly přes 50 000 letových hodin. Vrtulník je navržen tak, aby poskytnul příjemný a snadný letový zážitek a zároveň přinesl významnou přidanou hodnotu bezpečnostním složkám, letecké záchranné službě vrtulníků nebo soukromým provozovatelům.