Akné u mužů? Nic neobvyklého! Proč ale vzniká a jak se ho zbavit?

Akné u mužů? Nic neobvyklého! Proč ale vzniká a jak se ho zbavit?

2. 9. 2019 Vyp Od Komerční sdělení

Péče o pleť je doménou žen, pánové nemají na takové věci čas ani náladu. Ale je to správně? Doba, kdy se před zrcadlem v koupelně zdržovaly především zástupkyně něžnějšího pohlaví, jsou dávno pryč. Moderní muž by o sebe naopak měl pečovat. Alespoň, co se týče pupínků, protože tvář bez nedokonalostí působí mnohem lepším dojmem. Následující tipy upotřebí každý, kdo se již delší dobu potýká s akné a netuší, jak se ho zbavit.

Zákeřná kožní nemoc, která potká (téměř) každého

Když se řekne akné, všichni si pod ním představí to samé. Zarudlé a často i bolestivé pupínky, boláky či vřídky. Anebo černé tečky. Kožní nemoc, odborně zvaná acne vulgaris, patří k nejrozšířenějším a párkrát za život se s ní střetne naprostá většina lidí. Největší trápení pak způsobuje mladší generaci, které se stav pleti zhoršuje v důsledku hormonálních změn. Příčinou jsou hormony zvané androgeny. Produkují je nadledvinky a mužské pohlavní žlázy, což je důvod, proč muži na akné trpí o něco více než ženy.

Na vině jsou samozřejmě i mnohé další faktory. Akné se může objevit jako následek nezdravého životního stylu. Na stavu pleti se do značné míry podepisuje nevhodné složení jídelníčku, nadměrné pití alkoholu, kouření a v neposlední řadě zanedbání pravidelného čištění pokožky. S pupínky obvykle bojují také sportovci, kteří používají přípravky stimulující hormonální procesy.

Athlete tasting new protein supplements for better muscles

Základní pravidla péče o pleť

Jak o sebe pečovat, aby se akné vyléčilo a tvář vypadala reprezentativně? Naštěstí pro vás můžete použít některý z mnoha účinných kosmetických přípravků. Na trhu je jich víc než dost a mnohé fungují na výbornou.

Jak se zbavit akné? Prvním krokem by mělo být každodenní čištění od nečistot, které se na pokožce zachytávají během dne. Tedy od prachu, těžkých kovů apod. Skvělým pomocníkem nejednoho muže je micelární voda. Nenechte se mýlit prvním dojmem – ženy ji sice používají, jako velmi účinné odličovalo, ale v praxi si poradí téměř se vším. A opravdu nevadí, že na obalu nenajdete přívlastek „for men“.

Vždy po holení použijte šetrnou dezinfekci. Zabráníte tím zanícení a tedy i tvorbě pupínků.

Udělejte pro svou pleť pár důležitých změn

Pokud čištění pleti nezabere a na obličeji se vám bude tvořit akné i poté, rozhodně se zamyslete nad svou životosprávou. Začněte jíst zdravěji, více se hýbejte a vyhýbejte se zbytečnému stresu. Právě ten totiž stav pokožky ovlivňuje minimálně stejnou měrou jako ostatní zmíněné faktory.

Young man in healthy eating and dieting concept

Budete-li dodržovat všechny zmíněné rady, brzy si na akné vzpomenete jen při pohledu na staré fotografie. V opačném případě neodkládejte návštěvu odborníka. Za nadprodukcí kožního mazu může být i něco vážnějšího – zkušený dermatolog vás vyšetří a navrhne účinnou léčbu.