5_mytu_o_havarijnim_pojisteni

5 mýtů ohledně havarijního pojištění

23. 11. 2021 Vyp Od Komerční sdělení

Zatímco povinné ručení, jak již název tohoto produktu napovídá, si musí ze zákona povinně zřídit majitel každého vozu, v případě havarijního pojištění tomu tak není. Je tedy na zvážení každého motoristy, zda tento pojistný produkt využije. Realita je taková, že většina řidičů si havarijní pojištění nesjedná, často se přitom rozhoduje na základě obecně rozšířených nepravd. Jaké jsou nejčastější mýty kolem havarijního pojištění? Vybrali jsme 5 z nich.

1. Havarijní pojištění se vyplatí jen majitelům nových luxusních vozů

Havarijní pojištění má pověst produktu, který je stvořen na míru majitelům luxusních limuzín, ze kterých pojišťovny vytáhnou další peníze navíc, protože si to zkrátka mohou dovolit.

To není tak docela pravda. Sice skutečně platí, že havarijní pojištění dává největší smysl v případě nových a zánovních vozů vyšší hodnoty, kde je cena havarijního pojištění zpravidla relativně výhodnější vzhledem k hodnotě vozu. V případě zásadní škody způsobené v situacích, na které se „havarijko“ vztahuje, se pak majitel vozu vyhne astronomickým výdajům za opravu.

Přesto jsou zcela nepochybně případy, kdy se havarijní pojištění vyplatí i majitelům levnějších či starších vozů nižší hodnoty.

Přečtěte si také:  TÜV Report 2022 ukazuje, že auta jsou stále bezpečnější, ale mají problémy se světly a nápravami

2. Jezdím málo a opatrně, „havarijko“ tedy nepotřebuji

Pokud patříte mezi příležitostné řidiče, máte sice logicky méně příležitostí k nehodám, to ale neznamená, že havarijní pojištění pro vás nebude užitečné. Parkujete-li auto venku, havarijní pojištění například finančně pokryje škody způsobené vandaly či živelnou pohromou.

A i příležitostní řidiči se mohou dostat do situace, při které si auto poškodí. Oprava je pak může bez havarijního pojištění vyjít na desítky i stovky tisíc korun.

3. Havarijní pojištění je drahé a nevyplatí se

Havarijní pojištění je produktem, který stojí řidiče v průměru stovky až nižší jednotky tisíc korun měsíčně. Může přitom kompenzovat až statisícové či milionové škody v případě nejvážnějších situacích, na které se havarijní pojištění vztahuje.

Havarijní pojištění tedy „nepotřebujete“ v případě, že máte potřebné finance k tomu, aby vás tyto situace zásadně neohrozily. Ve chvílích, kdy na opravy, či dokonce koupi nového vozu prostředky nemáte, určitá forma havarijního pojištění by pro vás měla být samozřejmostí.

4. Stačí základní varianta havarijního pojištění a jsem v klidu

Opět záleží na konkrétním případě. Havarijní pojištění nejčastěji kryje škody způsobené havárií, vandalismem, zcizením vozu či přírodním živlem. Záleží však na konkrétních limitech či spoluúčasti. Užitečné mohou být dle konkrétní situace i doplňkové produkty k havarijnímu pojištění. Rozhodně nelze říci, že všem řidičům stačí základní pojistný produkt, který konkrétní pojišťovna nabízí.

Přečtěte si také:  Připravili jste auto na zimu dostatečně? A máte správnou zimní výbavu?

5. Když mám starší auto, havarijní pojištění stojí méně

V čase sice klesá hodnota automobilu, v opravě však zpravidla dostává nové díly, které mají hodnotu vozu nového. Pojišťovna přitom musí být schopna opravy financovat. Přestože cena havarijního pojištění může být u staršího vozu nižší, není to pravidlem.

Foto: pexels.com