5 destinací, které se v roce 2023 stanou největším trendem

5 destinací, které se v roce 2023 stanou největším trendem

9. 1. 2023 Vyp Od Pavel Srp

Češi asi vždycky budou nejčastěji jezdit do Egypta, Chorvatska nebo Spojených arabských emirátů. To ale neznamená, že mezi stálice neproniknou další, zatím tolik neokoukané destinace. Jaké se stanou hitem v letošním roce?

Jedna věc je naprosto jistá: navzdory všeobecnému zdražování, růstu inflace či energetické krizi zájem o cestování v žádném případě neklesá a klesat nebude. Naopak se zdá, že lidé si ho nechtějí odepřít a berou jej jako investici – do sebe, do poznání a potřebného odpočinku. Proto podle nejrůznějších odborných odhadů a průzkumů ještě poroste zájem nejen o wellness, ale také o poznávání odlišných kultur a méně známých destinací.

Omán

Zájem Čechů o cestu do Ománu začínal stoupat, jenže pak přišla pandemie a země se na dlouhou dobu turistům uzavřela. Od léta 2022 je ale zpět a cesta tam je navíc jednodušší. „Do Ománu se z Prahy obvykle létalo s přestupem. V loňském roce ale SalamAir zřídil přímou linku mezi Prahou a ománským Muscatem, což jistě přinese zvýšený zájem o tuto zemi, a to hned od samého začátku roku,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Přečtěte si také:  Na letní dovolenou opět za hranice. Dovolená vyšla podle Čechů dráž, populární byla i cesta po tuzemsku

Už překrásné moderní letiště v Muscatu vám dá najevo, že jste rozhodně nepřijeli do žádné zapomenuté arabské země. Na každém kroku je tu znát, jak rychle se Omán vyvíjí, a že přestože je turisty zatím ještě celkem nedotčen, je připraven nabídnout ty nejlepší služby, luxusní hotely a špičkový servis.

Omán je zkrátka jistota, ať už je váš cestovatelský vkus jakýkoli. Kdo chce odpočívat na pláži, čeká ho průzračné moře a bílé pláže, které se ani po týdnu neokoukají. Kdo je duší dobrodruh, bude obdivovat hory, pouště, skály, ale i zeleň, půvabnou arabskou kulturu a architekturu. Také skvělé jídlo je tu samozřejmostí.

Přečtěte si také:  Kam Evropané míří na zimní dovolenou? Praha opět v první desítce, oproti minulému roku si polepšila

Madagaskar

„Jakmile poleví sezóna dešťů, očekáváme čím dál větší zájem o zájezdy na Madagaskar. Čtvrtý největší ostrov světa o sobě dal do Česka vědět už loni, protože v sezóně sem z Prahy začaly rovněž létat přímé lety, díky čemuž jste za necelých deset hodin v úplně jiném světě,“ popisuje Jirušková. Let bez mezipřistání ale rozhodně není ten hlavní důvod, proč za svojí příští dovolenou vyrazit právě na Madagaskar. Nejstarší ostrov na planetě, obývaný jedinečnými tvory i rostlinami, je fascinující svou rozmanitostí i překvapivou křehkostí. Většinu místní fauny a flóry tvoří endemické druhy.

„Rychle tu pochopíte, že se nejedná o klasickou turistickou destinaci s luxusními hotelovými komplexy a dokonalými plážemi. Madagaskar má neopakovatelné charisma. Můžete tu navštívit tropické pralesy, savany, pouště, polopouště, opadavé lesy i proslulou alej majestátních baobabů. Vějířovitá koruna palmy poutníků, ravenaly madagaskarské, zdobí i státní znak země,“ dodává Jiřina Ekrt Jirušková.

Přečtěte si také:  Češi už se Balkánu nebojí. Jihovýchodní Evropa láká na panenskou přírodu, zájem roste o Albánii

Albánie

V létě se ke slovu ohlásí Albánie. Nabízí totiž 362 kilometrů pláží, které jsou příjemně klidné a opravdu krásné. Ostatně místní oblasti Sarande se přezdívá albánský Karibik. Za odpočinkem u moře lze ale zamířit i do města Durrés, kam se dostanete za půl hodiny z letiště v hlavním městě Tirana.


Tip: 5 destinací v Praze, které byste si rozhodně neměli nechat ujít!


Kromě toho ale tato malá balkánská země nabídne i nedotčenou horskou přírodu, 70 procent země je pokryto horami. Ohromí vás jejich divoká krása, dosud lidmi nekultivovaná. Narazíte na odlehlé horské vesničky, kam ještě turismus tolik nepronikl, budete se kochat výhledy na křišťálově čisté řeky a kaňony, a často tu budete úplně sami. Najdete tu také řadu unikátních historických památek, například antický areál v jižní části země Butrint je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Těšte se i na moderní stavby a také skvělé kulinářské zážitky. Mísí se zde středomořská italská, řecká i albánská kuchyně a výborná jsou také místní vína.

„Ceny jsou tu oproti Chorvatsku nebo Slovinsku velmi příznivé a zhruba poloviční ve srovnání s Českem. Protože Chorvatsko bude jistě se zavedením eura zdražovat, lze předpokládat, že jej Albánie do jisté míry nahradí,“ předpovídá mluvčí agentury Invia.

Přečtěte si také:  Letní cestování bez starosti: jak se v zahraničí vyhnout finančním pastem

Madeira

Ostrov Madeira sice patří pod Portugalsko, ovšem polohou má blíže k Africe. Říká se jí Ostrov věčného jara, a proto sem můžete vyrazit celoročně a vždy tu bude stejně krásně – příjemně teplo, i když nikdy ne tropická horka. Madeira si proto vyloženě říká o to, aby ji člověk procestoval, nebo ještě lépe prochodil. Místní treky a výhledy patří k těm nejkrásnějším na světě.

„Zájem o Madeiru už v loňském roce raketově vystřelil. Přesně totiž splňuje rostoucí poptávku po destinacích, které nabízejí nejen odpočinek, ale i aktivní dovolenou, krásnou přírodu, a zároveň jsou snadno dostupné. Vzrostl také počet letů, které sem míří přímo z Prahy,“ vysvětluje Jiřina Ekrt Jirušková, proč tento ostrov bude vyhledávat čím dál více cestovatelů.

Vaše madeirské cestování pravděpodobně začne v hlavním městě Funchalu, z něhož se pak můžete vydat třeba do menších rybářských vesniček a přístavů, například v Porto Moniz se vykoupete v jedinečných skalních jezírcích. Za výšlap stojí druhá nejvyšší hora ostrova Pico do Arieiro, odkud se otevírá úchvatný výhled na nejvyšší Pico Ruivo a okolní horské masivy a údolí. Velmi oblíbená je také vyhlídka Eira do Serrado, odkud nahlédnete do slavného hlubokého Údolí jeptišek.

Přečtěte si také:  Zbavte se podzimní únavy. Vyrazte na prodloužený víkend do lázní

Japonsko

Dlouhé dva roky bylo kvůli pandemii turistům uzavřené také Japonsko. Loni v létě dalo turistickým cestám opět zelenou. A návštěva se rozhodně vyplatí. V zemi můžete obdivovat kulturu i přírodu, prastaré se tu krásně mísí se super moderním. Loni tu navíc proběhly olympijské hry, díky nimž vyrostla nejen v Tokiu řada nových hotelů, kaváren a restaurací.

Turistům hraje do karet i inflace. Ta se na evropské poměry v Japonsku stále pohybuje celkem nízko, díky čemuž Japonská centrální banka dlouho držela ceny nízko. Nyní už sice opět rostou, ale jen pozvolna. Za poslední rok zároveň ztratila japonská měna vůči dolaru více než dvacet procent své hodnoty. Směnné kurzy jsou tedy celkem příjemné. Japonsko je proto teď turistům dostupné jako už dlouho ne.