37 % lidí muselo v posledních třech měsících snížit výdaje na dopravu. Téměř 30 % šetří již i na svých koníčcích

37 % lidí muselo v posledních třech měsících snížit výdaje na dopravu. Téměř 30 % šetří již i na svých koníčcích

14. 10. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Podle aktuálního průzkumu Anytime se současný růst cenové hladiny a zejména energií, pohonných hmot a dalších klíčových komodit již znatelně dotýká 88 % Čechů, 56 % se již musí kvůli tomu omezovat. Nejvíce lidé šetří na návštěvách restaurací. Dalších 37 % pak muselo v posledních třech měsících snížit výdaje na dopravu.

„Naše společnost se nyní nachází v těžké situaci a lidé, na které dopadá růst inflace a životních nákladů se snaží šetřit kde mohou. Zajímavým zjištěním je, že téměř 40 %, kvůli růstu cen pohonných hmot i dalších nákladů, bylo v posledním čtvrtletí nuceno šetřit na výdajích na provoz svého automobilu,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime.

Současný růst cenové hladiny se dle zmiňovaného průzkumu již znatelně dotýká 88 % Čechů. 32 % se situace dotýká, ale ještě se omezovat nemusí, 56 % se již musí omezovat. Celých 10 % pak očekává, že se ve své spotřebě bude muset omezovat již brzy. Nejvíce lidé šetří na návštěvách restaurací, na nákupu zbytných věcí, jako je mobilní telefon, nové oblečení nebo kosmetika, dále pak na zábavě, na dovolených a v neposlední řadě na jídle. 28 % respondentů již šetří i na svých koníčcích.

Zajímavou zprávou je, že 37 % muselo kvůli růstu cen pohonných hmot a celkové inflaci v posledních třech měsících snížit výdaje na dopravu vlastním autem. „Většina uživatelů našich sdílených aut své vlastní auto nemá, protože se jim nevyplatí. Máme spočítáno, že při ročním nájezdu do 10 tis km se finančně vlastní auto nevyplatí a využívání sdíleného vozu je levnější,“ upozorňuje Milan Beutl. Průzkum pro Anytime zpracovala agentura STEM MARK.

Anytime carsharing, přední hráč na poli služeb sdílených vozů, opět roste a rozšiřuje svůj vozový park. V minulých dnech přidal 70 vozů Toyota C-HR a lidé ve službě Anytime mají nyní k dispozici již 700 vozů. Pokračuje také testování Toyoty Mirai s vodíkovým pohonem.