Zajímavosti ze světa spodního prádla

Zajímavosti ze světa spodního prádla

19. 8. 2021 Vyp Od Komerční sdělení

Prádlo považujeme za běžnou součást šatníku, kterou nosíme denně a téměř už se bez ní neobejdeme. Mnoho zajímavých informací o prádle nás ale míjelo.

Ve světě rekordů

Počet kousků spodního prádla, které máme doma, se většinou dá snadno spočítat, a oblečeme si vždy jen jeden kus. Jak asi pohodlné musí být oblečení 200 kusů prádla najednou, což byl rekord do roku 2010? Ten však překonal desetiletý chlapec Jack Singer, který měl na sobě najednou oblečeno 215 kusů prádla střihu slipy a jeho rekord dodnes platí. Hodně kusů prádla dostal do výbavy také známý egyptský vůdce Tutanchamon, který byl pohřbený se 145 kusy spodního prádla. Takovéto počty asi jen tak doma každý nemá, většinou se naše zásoba prádla podle průzkumů pohybuje kolem 20 kusů, které rádi nosíme. Samozřejmě každý pak má ve svém šatníku i to prádlo, které měl jednou na sobě a nikdy už si ho znovu neoblékl. V dnešní době preferujeme především pohodlí při nošení, což nám moderní střihy i materiály spodního prádla bez problémů umožňují.

Dámy bez kalhotek

V minulosti však o pohodlí nešlo. Dámské spodní prádlo se objevilo až mnohem pozdějirekord do roku 2010 než to pánské. Pod dlouhými sukněmi však dámy nosily těžkou spodničku, která bránila chladu dostat se pod sukně. Ještě před rokem 1800 se věřilo, že když se špinavé prádlo dá do nádoby spolu se zrny pšenice, vytvoří se myši, později se tato pověra přenesla už jen na špinavé oblečení a obilí již nebylo potřeba přidávat. Samotné praní bylo v dřívějších dobách velmi složité a namáhavé, oblečení se muselo namočit, ručně vydrhnout a skvrny vymlátit, pak se bělilo na sluníčku a škrobilo, takže bylo nepohodlné a hrubé na dotek. Teprve začátek minulého století přinesl do světa spodního prádla také pohodlí a snahu neomezovat svého nositele při pohybu.

Dnes mají muži i ženy na výběr mnoho střihů a materiálů, aby o svém prádle ideálně celý den ani nevěděli a nijak je neomezovalo.

Foto: pxhere.com