V loňském roce byl zvýšený zájem o privátní letadla

V loňském roce byl zvýšený zájem o privátní letadla

7. 3. 2019 Vyp Od Redakce

Prodej olétaných letadel v roce 2018 stoupl nad očekávání, na některých trzích dokonce letadla na prodej chyběla. Kvůli připravovaným změnám v požadavcích na avionické vybavení letadel v roce 2020, je v dalších letech hlavním trendem poptávka po takových letadlech, která svým majitelům umožní bezstarostný provoz a jejich vylepšení si nebudou muset dělat sami.

Trh olétaných letadel v závěru roku 2018 zaznamenal silný nárůst poptávky. Nejvíce transakcí proběhlo v USA, kde kupující využili změny daňových zákonů. Před deseti lety zákazníci ve střední a východní Evropě upřednostňovali nákup nových privátních letadel před olétanými. Situace na trhu se však v posledních letech změnila a zájem o taková letadla neustále roste.

„Velmi vyhledávané jsou letadla s čerstvými servisními prohlídkami, která splňují předpisy pro leteckou dopravu od roku 2020. Domnívám se, že s novými požadavky na vybavení letadel, které vstoupí v roce 2020 v platnost, bude na trhu nedostatek kapacit v servisních centrech provádějících požadované vylepšení. Otázkou tedy zůstává, jak tyto změny ovlivní trh s olétanými letadly,“ uvedl Oliver Stone, generální ředitel společnosti Colibri Aircraft.

V roce 2018 bylo jedním z nejprodávanějších letadel Cessna Citation Mustang, které nabízí velmi nízké provozní náklady. Nejvíce prodejů bylo také zaznamenáno u typů Cessna Citation II, Hawker 800XP, Bombardier Challenger 300, Cessna Citation CJ3, Bombardier Challenger 604, Cessna Citation Sovereign, Cessna Citation Jet, Cessna Citation Excel a Gulfstream GIVSP.

„Mezi olétaná letadla s nejvyšší hodnotou dnes určitě patří Citation XLS nebo XLS +. Tato letadla mají schopnost doletět 3 333 km, nabízejí řadu zavazadlového prostoru, dobrou ekonomiku provozu a dostatek pilotů,“ dodává Marian Jančařík, obchodní ředitel společnosti Colibri Aircraft.

Společnost Colibri Aircraft se specializuje na marketing, prodej a nákup předem vlastněných soukromých letadel po celém světě.

Foto: Juergen Lehle, AlbSpotter Flugzeugbilder Aircraft Photos), CC BY 3.0, Link