srovnejto.cz_mangazine.cz_ Plyn, elektřina, dřevo- Čím topit ekonomicky a efektivně-_THmatt-seymour-1LtwLstsQXI-unsplash

Plyn, elektřina, dřevo: Čím topit ekonomicky a efektivně?

22. 6. 2021 Vyp Od Komerční sdělení

Na „teple domova“ můžete výrazně ušetřit využitím moderních technologií i správným výběrem paliva. Jaké má topení plynem, elektřinou či tuhými palivy výhody a nevýhody a co se ekonomicky a uživatelsky vyplatí nejvíce právě vám?

Různé možnosti topení a srovnání jejich cen

Nejčastějšími typy lokálního topení jsou elektrokotle, podlahové topení či tepelná čerpadla, plynové kondenzační kotle nebo kamna na tuhá paliva. V nynější době jsou čím dál více prosazovány ekologičtější varianty topení, zejména elektřina a plyn – tuhá paliva, jako dřevo a uhlí, totiž způsobují zhoršení kvality ovzduší. Dřevo je sice ekonomicky stále nejdostupnější, ale při srovnání cen plynu a elektřiny a přechodu k výhodnějšímu dodavateli můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Na kolik vyjde topení v průměrném rodinném domě podle typu vytápění?

Přečtěte si také:  Přelivový bazén na zahradu: Jaké jsou jeho vlastnosti a přednosti?

Orientační srovnání ročních nákladů u různých typů vytápění

Vypočteno pro průměrný rodinný dům (4členná domácnost, podlahová plocha 150 m2, tepelná ztráta 5–10 kW).

Roční náklady (vytápění, ohřev vody, elektřina a paušální poplatky za energii)
Uhlí cca 47 000 Kč
Kamna na dřevo cca 41 000 Kč
Kotel na dřevo cca 44 000 Kč
Kamna na pelety cca 52 000 Kč
Běžný plynový kotel cca 53 000 Kč
Kondenzační kotel na zemní plyn cca 51 000 Kč
Akumulační kamna na elektřinu cca 59 000 Kč
Elektrokotel cca 61 000 Kč
Podlahové topení cca 51 000 Kč
Tepelné čerpadlo cca 45 000 – 52 000 Kč

Výhody a nevýhody různých typů paliv

Dřevo, které vychází z ekonomického hlediska nejlevněji, nebývá pro samostatné topení vhodné z několika důvodů – zhoršuje ovzduší, o kotel nebo kamna se musíte neustále starat (a o stav komínu také), prach z popele a nepořádek ze dřeva zanechají stopy po celé místnosti. Dřevo si také musíte většinou sami zpracovat, počítejte tedy s letními pracemi a místem pro uskladnění.

Podobné nevýhody přináší uhlí, od jehož používání pro soukromé vytápění se dlouhodobě upouští.

Plynové topení je pak považováno za environmentálně vhodnější, snadno se reguluje a nemusíte se o něj nijak zvlášť starat. Nevýhodou může být nutnost stavebních úprav (zřízení přípojky, vyvložkování komína) a pravidelné revize zařízení a spalinových cest jednou za rok. V porovnání s elektřinou však můžete na topení plynem ušetřit tisíce korun ročně.

Přečtěte si také:  V okolí Prahy sílí amenitní migrace. Lidé jdou za město za bydlením v přírodě a bezpečím pro děti

Elektrické topení představuje snadno regulovatelné a „čisté“ vytápění. Záleží na vašem dodavateli a na tarifu, ale cena se může velmi lišit i v důsledku typu topení. Nejekonomičtější jsou tepelná čerpadla, počítejte však s vysokou vstupní investicí.

Cena různých možností vytápění se znatelně liší, záleží však i na vašich preferencích, co se týče uživatelského komfortu, na stavebních možnostech a ochotě investovat. Při topení elektřinou nebo plynem si pak nezapomeňte srovnat cenu energie a vybrat si výhodného dodavatele.

Foto: Matt Seymour, Unsplash