Pasivních domů v Česku přibývá. Proč jsou tak oblíbené?

Pasivních domů v Česku přibývá. Proč jsou tak oblíbené?

18. 2. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Domy v tzv. pasivním standardu jsou mezi lidmi čím dál více oblíbené. Pozitiva, která tyto domy mají, přináší užitek nejen lidem, ale také přírodě. Mezi takové pasivní domy se řadí i ty postavené technologií ALPH, které staví zlínská technologická společnost NWT a její divize Pasivní domy.

Roční nárůst zhruba o třetinu

Počet domů, které byly postaveny v pasivním standardu (dle ČSÚ) vloni v Česku meziročně vzrostl zhruba o třetinu na 1600. Celkově jich je asi 8800. Ve většině případů se jedná o rodinné domy. Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu nově postavených rodinných domů stoupl o 2,5 procentního bodu na 8,3 procenta. Podle ČSÚ bylo v Česku loni dokončeno zhruba 19 250 domů, což je meziročně o 0,1 % více. „Lidé také využívají možnosti postavit dům s pomocí dotace Nová zelená úsporám (NZÚ). Díky projektu NZÚ mohou lidé žádat o dotaci na postavení nového domu v pasivním standardu, nebo na rekonstrukci stávajícího,“ uvádí ředitel divize Pasivních domů, Ing. Karel Havlíček, alph.cz.

Bydlení v době covidové

V posledním roce, kdy všechny zasáhla pandemie koronaviru, byl zaznamenán vyšší zájem o bydlení v rodinných domech. Jedním z důvodů je fakt, že rodina se částečně izoluje od okolního světa, ale zároveň může svůj čas trávit svobodně venku na zahradě. Stále ovšem platí, že spousta lidí si vybírá bydlení především na základě svých ekonomických možností z dlouhodobého hlediska. Jelikož se náklady na bydlení neustále zvyšují, zájem je především o středně velké byty nebo menší rodinné domy, kam se pohodlně vejde čtyřčlenná rodina. „Přesně takové mohou být dnešní pasivní domy. Jejich pořizovací cena je sice z počátku o něco vyšší, nicméně z dlouhodobého hlediska jsou náklady na bydlení, díky soběstačnosti domu, velmi nízké. Za nízké náklady na provoz domu může především chytře řešené větrání s rekuperací tepla, tepelná izolace v domě, správná orientace domu, díky které dům využívá přírodních zdrojů tepla a v neposlední řadě také fotovoltaické panely, které slouží jako významný zdroj elektřiny,“ prozrazuje ředitel divize Pasivních domů, Ing. Karel Havlíček, alph.cz.

Přečtěte si také:  Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku

Jak fungují pasivní domy

Výstavbou pasivního domu by se mělo ve výsledku docílit velmi nízkých provozních nákladů, což je velmi šetrné k přírodě i peněžence obyvatel takového domu. Nespornou výhodou pasivních domů ALPH je jejich velmi rychlá výstavba. Díky stavebnímu systému z prefabrikovaných betonových panelů můžete v domě bydlet velmi rychle a vhledem ke zvolenému materiálu také nejlépe využívat teplo, které máme zcela zdarma – ze Slunce.

Pasivní dům si teplo dobře chrání

Většina dnešních domů vyzařuje teplo do okolí. Pasivní dům si ovšem toto teplo velmi pečlivě chrání. Základem je stavební materiál, který má výbornou schopnost akumulace tepla. Je zároveň důležité, aby obálka domu byla těsná a nedocházelo k úniku tepla netěsnostmi a tím k tepelným ztrátám. Vzhledem ke způsobu výstavby a parametrům použitých materiálů má pasivní dům menší tepelnou ztrátu a větší tepelné zisky, díky kterým mohou pokrýt velkou část potřebného tepla na vytápění. „Důležitou částí stavby jsou okna s vynikajícími tepelně-technickými vlastnostmi rámu i zasklení. Kvalitní okna přivedou do domu více tepla, než kolik přes ně unikne,“ uvádí ředitel divize Pasivních domů, Ing. Karel Havlíček, alph.cz.

Rekuperace zajišťuje čerství vzduch bez klasického větrání okny

Hodně tepla uniká z interiéru větráním. V pasivním domě není klasické větrání okny k zajištění přísunu čerstvého vzduchu nutností. Dostatek čerstvého vzduchu totiž zajišťuje větrací zařízení s rekuperací. Rekuperace znamená, že ve větrací jednotce odpadní vzduch předá až 90 % svého tepla venkovnímu vzduchu.

Žít v pasivním domě ovšem neznamená pouze úsporu nákladů, ale může vás také zbavit zdravotních problémů. Rekuperační jednotka totiž filtruje vzduch a tím jej zbavuje škodlivých nečistot a prachu. „Díky tomu se poté nemusíte bát plísní, bakterií, netvoří se průvan a v místnostech je stálá tepelná pohoda, ať už je tuhá zima, nebo horký letní den,“ dodává ředitel divize Pasivních domů, Ing. Karel Havlíček, alph.cz.

Přečtěte si také:  Města v blízkosti Prahy se rozrůstají a rapidně zdražují

Betonové bloky ALPH

Zlínská technologická společnost NWT, konkrétně její divize Pasivní domy, staví své domy pomocí prefabrikovaných betonových panelů s integrovanou tepelnou izolací. Tento systém nabízí jednoduché, variabilní a kvalitní řešení pro stavbu pasivního domu. Přináší zdravé a bezpečné bydlení ve spojení s nejmodernějšími technologiemi. Prefabrikované železobetonové panely si NWT vyrábí ve vlastním výrobním závodě, následně se přivezou na místo stavby a smontují k sobě jako stavebnice. Díky této technologii se předchází nepřesnostem, které mohou vzniknout při klasickém způsobu stavby. Díky snadné montáži panelů je možné postavit jedno podlaží domu již za jeden den. Celá stavba poté může být připravena k nastěhování během pár měsíců.