Na letní dovolenou opět za hranice. Dovolená vyšla podle Čechů dráž, populární byla i cesta po tuzemsku
7. 11. 2023Letošní dovolené představovaly v mnohém návrat k normálu předcovidových let, ač se ceny zvýšily. 6 z 10 lidí vyrazilo v létě do zahraničí, oblíbeným cílem byla Itálie, ale i Polsko. Místo směny hotovosti volí čím dál více Čechů i Slováků pohodlí platební karty, ukázal průzkum UniCredit Bank.
Pobyty v hotelech, penzionech nebo kempech se letos ukázaly jako ten nejběžnější způsob, kterým lidé v Česku a na Slovensku letní dovolené trávili.
Téměř dvě třetiny Čechů (62 %) a Slováků (60 %) uvedly, že na letní dovolené vyrazily do zahraničí. Pro Čechy letos mezi nejpopulárnější destinace patřilo Slovensko, Itálie a Řecko. Na Slovensku byla inflace vyšší než v Česku, dovolená tam tak vyšla dráž – meziročně vzrostly ceny potravin i energií. Itálie na tom byla naopak lépe, inflace představovala meziročně 5,3 %. Z těchto populárních destinací na tom s meziročním porovnáním cen bylo nejlépe Řecko. Z mnohých dovolených směřovaných do této země ale sešlo kvůli letním požárům. Zajímavostí je, že Češi při cestách autem do zahraničí preferovali čerpat benzín na tuzemských pumpách.
V zahraničí platíme čím dál častěji kartou
Na popularitě nabralo také Polsko, jak ukázala data UniCredit Bank z plateb v zahraničí. „Za poslední dva roky se zdvojnásobil počet plateb kartou například v Polsku. To potvrzuje, že tam jezdí lidé častěji než kdy dříve, ať už za nákupy či za zážitky,“ uvádí Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Češi tak preferují platby kartou v cizině více než kdy jindy, pravděpodobně kvůli pohodlí. Polsko na tom v meziročním porovnání inflace bylo v září stejně jako Slovensko, dosáhla výše 8,2 %.
Řada lidí kombinovala oba typy dovolené, tedy cesty do zahraničí i objevování různých koutů republiky. I když jsou Češi považováni za národ chatařů, letos na nich strávilo čas pouze 14 % dotázaných.
Češi pocítili zvýšení cen
Z průzkumu dále vyplývá, že třetině Čechů přijde, že v porovnání s letními dovolenými v posledních pěti letech zaplatili za tu letošní více. Na vině je nepochybně inflace, která v září činila 6,9 % v porovnání s loňským zářím. V předchozích měsících byla ještě vyšší.
Podle dat Českého statistického úřadu byly nejvíce zářijovou inflací ovlivněny ceny v restauracích a hotelích, následované cenami energií a oblečení. Spotřebitelé přitom podle vlastních slov toto zvýšení pocítili, jak potvrdila data zářijového Consumer Sentiment Trackeru.
Čtvrtina respondentů (22 %) konstatovala, že za letošní dovolenou utratila zhruba stejně, jako roky předtím. Nejčastěji hodnotili útratu za dovolené jako přibližně stejné obyvatelé Prahy.
Bezmála všichni dotazovaní v uvedli, že dovolené hradili ze svých vlastních zdrojů. Na tom se shodnou tři čtvrtiny (77 %) Čechů a 70 % Slováků. Pouze minimum respondentů označilo za způsob financování dovolené půjčku, a to ať už v podobě půjčky od rodiny nebo přátel, tak v podobě bankovní půjčky. To značí, že většina lidí si uvědomuje, že nemá smysl brát si půjčku na věci, z nichž není dlouhodobý užitek. Půjčku bychom si totiž měli zřizovat, když z pořízené věci nebo služby budeme mít časově dlouhodobější užitek. Takovou věcí je například kurz pro zvýšení kvalifikace nebo vlastní bydlení.
Ne každý však letos užíval volných dnů. Z 1 000 respondentů uvedla pětina dotázaných, že si letos dovolenou museli odpustit, ať už z finančních nebo osobních důvodů.
O průzkumu
Průzkumu na téma letní dovolené, za které se považovalo období od června do září, se zúčastnilo 1 000 respondentů v Česku a 1 000 respondentů na Slovensku. UniCredit Bank v září 2023 oslovila prostřednictvím online dotazování dospělé ve věku od 18 do 65 let. Průzkum realizovala výzkumná agentura IPSOS.