Co hrozí vašemu notebooku (i jiné elektronice) v zimě?

Co hrozí vašemu notebooku (i jiné elektronice) v zimě?

29. 12. 2019 Vyp Od Komerční sdělení

Pokud jste si nedávno pořídili nový notebook, úzkostlivě se o něj staráte a chcete, aby vám vydržel v perfektním stavu co nejdéle, dodržujte zásady péče v zimě. Během chladnějších měsíců může dojít k poškození následkem velkých teplotních výkyvů. Naučte se proto s elektronikou správně zacházet – předejdete nepříjemnému zjištění, že přestala fungovat. Následující tipy nám prozradili profesionálové z pražského HP servisu, který je součástí celorepublikového servisního centra ABAX.

Pozor na vlhkost a teplotní výkyvy

Elektronika se vyrábí z materiálů, které mají rozdílnou teplotní roztažnost a vodivost. A už jen samotný fakt, že jde o elektrické zařízení, je dostatečným důvodem, proč si dát pozor na vodu a vlhkost. HP servis Praha proto podotýká, že není vhodné počítač vystavovat velkým teplotním změnám – kombinace vlhkého vzduchu a zmíněných vlastností materiálů může vést k částečnému nebo úplnému poškození.

Uživatelé se velmi často dopouští základních chyb. Rozehřátý notebook vloží do tašky, absolvují s ním kratší či delší přesun v mrazivém počasí, a jakmile opět dorazí do vytopeného prostředí, okamžitě ho zapnou. Teplota procesoru a jiných komponentů se během několika minut zvedne o desítky stupňů Celsia – velký rozdíl teplot může způsobit rozsáhlá poškození hardwaru.

Co konkrétního mohou prudké změny teplot s vaším pracovním nástrojem udělat? Odborníci na opravy notebooků HP nejčastěji řeší poškození akumulátoru, korozi na tištěných spojích, zkratované obvody, ale také poruchy displeje.

mangazine.cz_abax_01

Jak poškození předcházet?

Prevence před poruchami způsobenými prudkými změnami teplot je jednoduchá. Dodržujte pokyny ze strany výrobce a pracujte s notebookem v prostředí s optimální teplotou a vzdušnou vlhkostí. Současně si pořiďte kvalitní pouzdro, které dobře izoluje a po příchodu z mrazivého prostředí nechte zařízení alespoň 15 – 30 minut vypnuté.

Pokud notebook před mrazem neuchráníte, pošlete ho co nejdříve do servisu. Na pobočkách servisního centra ABAX používají náhradní díly HP a ostatní značky od výrobců a světových distributorů – případná oprava vás bude stát podstatně méně než v autorizovaném servisu.