BMW se za žádnou cenu nechce vzdát dvanáctiválce

BMW se za žádnou cenu nechce vzdát dvanáctiválce

7. 4. 2019 Vyp Od Redakce

Žijeme v dost zvláštní době. Na jednu stranu jsme součástí velmi zajímavého vývoje automobilismu, který začínají čím dál tím víc ovlivňovat moderní technologie, které byly ještě před pár lety známé jen fanouškům sci-fi. Na druhou stranu ale i díky tomu a díky neustálým panickým strachům o životní prostředí, o řidiče, chodce a vlastně o všechno postupně přicházíme o svobodu a hlavně o zábavu. Cokoliv jen zavání neřízenou svobodou a legrací je postupně zakazováno, což dokazují reklamy, které se právě kvůli tomu dostaly na černou listinu.

Naštěstí tu je ještě pár automobilek, které se té zábavy vzdát nechtějí. Mezi ty patří třeba Ferrari a Aston Martin, které už před nějakou dobou oznámily, že se se dvanáctiválců nemají v plánu vzdát. Chápou současnou politiku čistého ovzduší, čemuž částečně přizpůsobí svou nabídku modelů, to ale neznamená, že by zrušily tak skvělý motor, jakým V12 rozhodně je. Zajímavé a smutné ale je, že se touto cestou nevydala značka Mercedes-Benz. Ta v Ženevě představila AMG S 65 Final Edition, tedy takové velkolepé a definitivní rozloučení s V12.

Někteří skeptici čekali, že se k Mercedesu přidá i BMW, ale hodně se spletli. Podle Michaela Bayera, šéfa vývoje BMW, který se vyjádřil pro britský Top Gear, se tohoto agregátu BMW vzdát nehodlá. Tedy, ne bez boje a alespoň prozatím. Podle Bayera bude V12 v nabídce mnichovské značky minimálně o roku 2023, což je životnost současné řady 7, která byla představena začátkem tohoto roku. A co potom? Vše rozhodne poptávka zákazníků, která je zatím velmi dobrá, hlavně z trhů v Číně.

Pokud by totiž o V12 dále stáli, pak by se prý BMW mohlo pokusit motor přepracovat tak, aby vyhovoval stále přísnějším emisním normám. Bylo by to ale technicky velmi náročné a hlavně velmi drahé. To ale neznamená, že jsou to jen plané sliby. V12 k BMW prostě patří a když si ho jsou schopny ponechat jiné značky, bylo by dobré, aby to zvládlo i BMW. Copak si umíte představit BMW řady 7 jen s nějakým udýchaným čtyřválcem?