mangazine.cz_bcvsolutions_eu_uvodni

8 zásad ochrany dat aneb Jak chránit citlivé informace a předejít nejhoršímu?

28. 2. 2021 Vyp Od Komerční sdělení

O Češích se s oblibou traduje, že jsou národem zlodějů. Viz legendární tabulky nápisem „Češi nekraďte“, které se v první polovině 90. let objevovaly na pultech rakouských a německých obchodů. Některé průzkumy však paradoxně ono chmatáctví vyvracejí. Například pokus autorů prestižního časopisu Science, v rámci kterého ve 40 státech světa záměrně poztráceli tisíce peněženek s menšími obnosy. Našinci nedopadli vůbec špatně a umístili se na 7. místě, dokonce před Němci. Co se ovšem týče krádeží dat, jsme na tom podstatně hůř.

Přečtěte si také:  Nejvýdělečnějším segmentem je prodej erotiky, v Česku boduje i za krize

Peněženky vracíme, ale důvěrné informace bývalých zaměstnavatelů bez ostychu přenášíme do nové práce. I to je realita mnoha tuzemských firem. Z analýz vyplývá, že se s krádeží dat setkala drtivá většina českých firem a poměrně často byl pachatelem právě zhrzený zaměstnanec. I proto stále více organizací přechází na identity management neboli správu přístupů. Díky IdM lze efektivně vymezit uživatelská práva a snadno vystopovat přístupy do systému. Ještě jednodušší je automatické odstraňování účtů po odchodu pracovníka.

mangazine.cz_bcvsolutions_eu_01

Ale abychom zaměstnancům nekřivdili, všechny úniky dat samozřejmě na svědomí nemají. Podnikatelé čelí také útokům hackerů, riziku napadení kryptoviry a dalším kybernetickým hrozbám. Odborníci na bezpečnost na internetu proto podnikatelské veřejnosti radí, aby neváhala investovat do osvěty a pravidelně pořádala školení pro zaměstnance.

Přečtěte si také:  6 tipů, jak restartovat váš vztah s partnerem a vnést do něj znovu vášeň

Mezi hlavní pilíře ochrany dat patří tyto zásady. Jejich striktním dodržováním snížíte riziko úniku dat na minimální úroveň:

  1. Používejte pouze legální software.
  2. Operační systém i ostatní aplikace udržujte aktuální. Zaměřte se na programy s přístupem na internet.
  3. Investujte do kvalitního antivirového programu a pravidelně aktualizujte jeho databázi.
  4. Aktivujte firewally v operačním systému a routeru.
  5. Data přenášejte pouze ve známých (ověřených) zařízeních.
  6. Nejdůležitější data uchovávejte v zašifrované podobě.
  7. Naučte se používat bezpečná hesla a nebraňte se dvoufázovému ověřování.
  8. Než nahrajete citlivá data na cloud, ujistěte se, že jde o důvěryhodnou službu.