Historie a současnost: Jak se změnila dynamika modelů Bentley za 93 let? Propastně!

Historie a současnost: Jak se změnila dynamika modelů Bentley za 93 let? Propastně!

7. 11. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Stará auta bývala výrazně pomalejší než jsou ta nová, ale přesto může být velmi zajímavé, když se proti sobě postaví na start. Dokazuje to i video ze sprintu klasických modelů Bentley, včetně epického, 93 let starého závoďáku Bentley Blower.

Na startovní čáře vedle sebe stojí vyrovnaná čtveřice modelů Bentley. Nejvíce pozornosti na sebe strhává veterán Bentley Blower, vedle něj stojí Bentley Turbo R z 80.let minulého století, Bentley Continental R Mulliner z konce devadesátých let a moderní Bentley Continental GT Speed.

Jde o modely, které do závodu zapůjčilo samo Bentley, aby ukázalo, jak se v průběhu doby jeho sportovní modely vyvíjely. Skok, který od roku 1929 do současnosti značka udělala, je z pohledu dynamiky obrovský.

Tím nejzajímavějším modelem z celé čtveřice je bezesporu právě nejstarší z nich. Bentley 4½-litre Team Blower, jak zní celé jeho jméno, je kompresorem přeplňovaná verze Bentley 4½-litre, která vznikla ve druhé polovině 20. let minulého století pro závodní tým Tima Birkina, který chtěl zvítězit v Le Mans. To se ovšem nakonec nepovedlo, ale i tak z toho zůstal právě tento exkluzivní závoďák.

Závoďák má díky přeplňování kompresorem téměř dvakrát tak vysoký výkon než výchozí sériový model, pochlubit se může 180 kW/245 koní a 350 Nm ze 4,4litrového čtyřválce.