Sůl je zabijákem sexuálního života. Ve větším množství ale zdraví prý neškodí

Sůl je zabijákem sexuálního života. Ve větším množství ale zdraví prý neškodí

28. 7. 2024 Vyp Od Pavel Srp

Příliš mnoho solení zabíjí, varují lékaři již více než čtyřicet let. Tento nezdravý zvyk přirovnávají ke kouření nebo nedostatku pohybu. Doporučuje se příjem pouhé jedné čajové lžičky soli denně, jinak prý hrozí vysoký krevní tlak, který vede k srdečním poruchám. To však vůbec není pravda, tvrdí dnes vědci na základě nových zjištění.

Na „stranu soli“ se přidává například James DiNicolantonio, který působí v americkém státě Missouri. Během své praxe prostudoval více než 500 prací a studií o soli. Dospěl k jasnému závěru: neexistují žádné přímé důkazy o škodlivosti solení. Naopak. Používání příliš malého množství soli může vést k přibývání na váze, zvyšuje riziko cukrovky, a dokonce může vést ke zhoršení sexuálního života.

Podle současných tabulek by člověk neměl denně přijmout více než šest gramů soli, což je o něco méně než jedna čajová lžička. Pokud patříte do nějaké zdravotní rizikové skupiny, je pro vás limit ještě nižší.

Přečtěte si také:  Silikonová extáze. I umělé panny se vyvíjejí, už to nejsou jen nafukovací matrace

Sůl je však také živinou, kterou lidské tělo potřebuje. A uvedené limity jdou podle odborníka proti všem přirozeným instinktům. Lidé, kteří solí podle chuti, podle něj používají pouze jednu a půl čajové lžičky denně.

Proč tedy většina lékařů před solí tolik varuje? Může to být kvůli lékařské tezi, že velké množství soli vede ke zvýšení krevního tlaku. Podle DiNicolantonia to však není pravda. Odborná literatura prý dokazuje, že asi 80 procent lidí s normálním krevním tlakem nevykazuje vůbec žádné známky zvýšeného krevního tlaku, pokud nezvýší příjem soli. A naopak: pacienti se zvýšeným krevním tlakem obvykle nevykazují přecitlivělost na sůl.

Mýtus o škodlivosti solení údajně vznikl před sto lety na základě některých lékařských hypotéz. A pak už se jen opakoval a opakoval v následujících letech.