Víte, jak vybrat motorový olej? Všechna písmena i čísla mají svůj smysl

Víte, jak vybrat motorový olej? Všechna písmena i čísla mají svůj smysl

8. 5. 2024 Vyp Od Pavel Srp

Každý správný majitel vozidla ví, jak důležitá je péče o údržbu svého vozítka, aby mu posloužilo co nejdéle a stalo se spolehlivým pomocníkem. A právě proto je nezbytné kontrolovat i správnou hladinu motorového oleje. Výběr různých druhů na trhu je skutečně bohatý, ať už se rozhodnete pro přírodní nebo syntetický. Dnes vám poradíme, jak si vybrat ten ideální.

Proč je motorový olej tak důležitý?

Promazáním se totiž snižuje neustálý styk pohyblivých součástí a současně se tím snižuje i jejich vzájemné tření. Kromě toho může přispět k správnému chodu motoru a udržovat ho v brilantní kondici, dokonce ho chrání i před škodlivou korozí a přehřátím a na místech, kde hrozí až hoření, je užitečný při jejich chlazení. Neúprosný čas se postupně negativně podepíše na snížené kvalitě oleje, protože začne zanesením zbytky různých příměsí a částic. V jakých intervalech byste ho měli měnit, záleží na tom, jaký typ vozidla vlastníte a jaký styl jízdy upřednostňujete. Doporučená doba životnosti olejů je asi 30 000 km, ale pokud se auto delší dobu nepoužívá, ovlivní to jeho kvalitu a s jeho výměnou byste neměli otálet již po 12 000 kilometrech minimálně jednou za rok.

Přečtěte si také:  Ceny pohonných hmot jsou nejvyšší za poslední půlrok. Nafta je ale v Česku z okolních zemí nejlevnější

Minerální nebo syntetický

Oba druhy olejů se vzájemně liší nejen kvalitou a cenovou úrovní, ale i technologií výrobního procesu. Minerální se získávají rafinací ropy, kdy se z ní nežádoucí a toxické složky odstraní. Jsou vhodné zejména pro starší typy aut, protože jsou méně výkonné a jejich spotřeba je poměrně vysoká, i když jsou cenově přijatelnější. Syntetický je dražším produktem, ale díky nákladnější chemické úpravě si zachoval mnoho pozitivních vlastností. Nabízí totiž skvělý výkon motoru a jeho skvělou ochranu, nižší spotřebu paliva, lepší studený start a v neposlední řadě je i zárukou jeho dlouhé životnosti. Pokud si však zvolíte zlatou střední cestu, sáhněte po tzv. polysyntetických typech olejů.

Jakou viskozitu oleje si vybrat?

Viskozita jako jedna z základních vlastností oleje představuje míru jeho vnitřního tření, tedy odpor, který klade k tekutí. Je udávána klasifikací SAE (Society of Engineers) a vyjadřují ji dvě hodnoty. První končící písmenem W (winter – zima) znamená úroveň tekutí v chladném stavu, například při startu. Z druhé se zase dá vyčíst, jak tekutý olej je při klasické teplotě v průběhu provozu. Čím je číslo nižší, tím lépe teče. Od oleje s viskozitou 10W-30 očekávejte při chladném startování lepší vlastnosti tekutí než při hodnotě 15W-30. Mějte na paměti, že hustota olejů se ochlazením přirozeně zvýší a naopak zahřátím se sníží.

Přečtěte si také:  OMV Česká republika zařadila do nabídky novou kávu VIVA Classic Selection

V současnosti výrobci automobilů klade významný důraz na ochranu životního prostředí, a proto vynakládají enormní úsilí na snížení spotřeby paliv. Doporučují tedy používání olejů s nižším stupněm viskozity. Řiďte se tedy hlavně doporučeními výrobce při nákupu vhodného oleje a hodnotu SAE vyberte s ohledem na styl jízdy. Když upřednostňujete delší cesty, výrobci tehdy radí upřednostnit nižší číslo za písmenem W. Pokud preferujete množství krátkodobých jízd, tak hodnota SAE s vyšším číslem vám bude užitečnější.