
Češi objevili pravidelné investice, využívá je třikrát více lidí než vloni. Spořicí účty nahrazují i termínované vklady
15. 3. 2025Vliv klesajících úrokových sazeb se stále výrazněji promítá do rozložení úspor. Na dlouho nejpopulárnější spořicí účty už se v Bance CREDITAS co do objemu dotahují termínované vklady. Pokud jde o dynamiku nárůstu, je největší zájem o investice. V meziročním srovnání do nich v prvních dvou měsících přiteklo o 60 % více peněz než loni.
„Je zjevné, že Češi vnímají pokles sazeb a očekávají pokračování tohoto trendu. Proto si sazbu s termínovanými vklady fixují na delší dobu. Jestliže před rokem byl objem peněz na spořicích účtech oproti termínovaným vkladům téměř dvojnásobný, teď se blíží poměru 1:1,“ komentuje vývoj ředitelka retailového bankovnictví Banky CREDITAS Ivana Pícková.
Ještě zajímavější vývoj je u investic, kde počty klientů s pravidelným investováním do retailových fondů vzrostly meziročně více než trojnásobně. „Z hlediska salda – tedy rozdílu přítoků a odtoků peněz – vidíme nárůst o 60 %. Nejvýraznější zájem je o konzervativnější fondy typu nemovitostních a o pravidelné investice v nižších částkách od 500 korun po jednotky tisíc,“ dodává Pícková.
U termínovaných vkladů je aktuálně nejvyšší nabídka u ročního trvání, kde je sazba 3,1 % p. a. Při uložení na dobu od tří do deseti let je sazba 2,0 % p. a.
U spořicích účtů je nejlepší nabídka u Max spořicího účtu (3,2 % p. a. pro část vkladu do 500 000 korun), resp. 3,8 % p. a. u Spořicího účtu + (při využití bonusu 0,8 % p. a. za pravidelné investování).
Investiční nástroje mohou přinášet i výrazně vyšší zhodnocení, například roční výkonnost retailových fondů dosahovala až 10 %. S investováním je ale logicky spojeno riziko kolísání hodnoty a nevztahuje se na ně pojištění vkladů.