Pět tipů, jak dýchat v autě čerstvý vzduch

Pět tipů, jak dýchat v autě čerstvý vzduch

25. 9. 2021 Vyp Od Pavel Srp

Běžně řešíme kvalitu vzduchu v práci nebo v našich domovech, málokdo se ale zajímá o vzduch v automobilech. Právě ve voze přitom můžeme vdechovat výfukové plyny či jiné škodliviny, prach a pyl. Navíc tento malý uzavřený prostor zvyšuje pravděpodobnost nákazy virovým onemocněním mezi spolucestujícími. Proto přinášíme pět tipů, jak dosáhnout co nejčistšího vzduchu v autě.

Dezinfekce klimatizace

Klimatizace je pro bakterie a plísně přímo rájem, proto je třeba pamatovat na pravidelnou údržbu, nejlépe profesionální dezinfekci v některém z autoservisů. Kromě toho byste měli taky pravidelně měnit pylový filtr, který má maximální životnost většinou dva roky.

„V autě někteří řidiči tráví hodně času, ale často zanedbávají úplné základy, které dokážou vzduch udržet čistý. Nevyčištěná klimatizace nejenom zapáchá, ale také ohrožuje naše zdraví. Jsou zde viry, plísně a bakterie, které dýcháme vždy, když si zapneme vzduchotechniku,“ popisuje Zdeněk Matějovský ze společnosti GeoCore, která se zabývá vzduchotechnickými systémy.

Pravidelný úklid interiéru

Ve voze bychom měli mít uklizeno a pravidelně z palubovky utírat prach a pyl, který je na ní zachycen. V momentě, kdy pustíme vzduchotechniku se totiž kolem nás začnou vířit všechny nečistoty. Proto byste měli ve voze udržovat pořádek a obzvlášť během probíhající koronavirové pandemie zvážit, zda celý interiér nenechat vydezinfikovat.

Mobilní čistička vzduchu

Vzduch v automobilu můžete vylepšit i různými doplňky. Například kompaktní čistička vzduchu BION Car od české společnosti GeoCore dokáže vyčistit vzduch pomocí ionizace. Zbaví vás tak pylu, prachu ale také všech virů a bakterií. Díky patentovanému systému čistička likviduje i vir způsobující nemoc Covid-19 a navíc účinně pohlcuje i pachy.

„I v autě můžete docílit stejného vzduchu jako v přírodě. Čistička je velmi malá a můžete ji jednoduše umístit do větráků, funguje ihned po zapojení do zásuvky zapalovače. Chod je naprosto tichý, takže řidiče neruší. Navíc se jedná o stylový doplněk do vozu,“ říká Zdeněk Matějovský ze společnosti GeoCore, která stojí za kompaktní čističkou do všech typů aut.

Pořiďte si ofuky oken

Někomu nemusí sedět klimatizace nebo ji v automobilu například nemá. Proto si vzduch dovnitř pouští skrze otevřená okénka. Jenže při vysoké rychlosti jsou otevřená okna nepříjemná a hlučná. Řešením je pořízení deflektorů oken, někdy známých pod takzvanými ofuky. Díky nim se netvoří tak silný průvan uvnitř auta a zároveň ochrání před deštěm. Do vozu tak můžete kdykoliv pustit čerstvý vzduch z venku.