Britská studentka zahájila kampaň „Januhairy“ proti ženskému holení

Britská studentka zahájila kampaň „Januhairy“ proti ženskému holení

5. 1. 2019 Vyp Od Redakce

Jak se mění módní trendy v oblékání, mění se i jinde. Třeba v oblasti holení. A to jak pánského, tak i dámského. Zatímco ještě před několika málo desítkami let se ženy prakticky neholily a s postupem času se začaly holit všude dohladka, britským studentkám se to nelíbí a spustily proti tomu kampaň.

Britské studentky se na začátku ledna totiž rozhodly, že se celý měsíc nebudou holit. Z toho vznikl i název kampaně, který zní: JanuHairy. Jde o složeninu anglických slov pro leden (January) a pro vlasatý nebo chlupatý (hairy). Nemá ale jít o absolutní stopku holení, ale spíše o nějakou mužského „movemberu“. Informoval o tom britský deník Daily Mail.

Za vším stojí 21letá britská studentka třetího ročníku činohry na univerzitě v Exeteru Laura Jacksonová, která tím chce za prvé získat finanční prostředky na charitativní účely, a za druhé chce přesvědčit ženy, aby milovaly své přirozené ochlupení. Peníze mohou zájemci posílat dobrovolně vyplněním jednoduchého formuláře.

Pokud byste si ale mysleli, že se k takové kampani připojí jen málo žen, pletli byste se. K tomuto činu se už připojila spousta žen z celého světa od Španělska po Ameriku. Výtěžek celé akce má být věnován na vzdělávací projekt Body Gossip (Klepy o těle), který prostřednictvím umění seznamuje mladé lidi s různorodostí vzhledu lidského těla.

A jak Laura kampaň zahájila? Prostě a jednoduše poslala fotku svého neoholeného podpaží na instagramu s textem o tom, že si po pár týdnech na své přírodní ochlupení zvykla a dokonce se jí začalo líbit. I proto se nakonec zřekla všech těch věcí spojených s holením.

View this post on Instagram

Hi I’m Laura, the gal behind Januhairy! I thought I would write a little about my experiences and how Januhairy came about… I grew out my body hair for a performance as part of my drama degree in May 2018. There had been some parts that were challenging for me, and others that really opened my eyes to the taboo of body hair on a woman. After a few weeks of getting used to it, I started to like my natural hair. I also started to like the lack of uncomfortable episodes of shaving. Though I felt liberated and more confident in myself, some people around me didn’t understand why I didn’t shave/didn’t agree with it. I realised that there is still so much more for us to do to be able to accept one another fully and truly. Then I thought of Januhairy and thought I would try it out. It’s a start at least . . . I have had a lot of support from my friends and family! Even though I had to explain why I was doing it to a lot of them which was surprising, and again, the reason why this is important to do! When I first started growing my body hair my mum asked me “Is it you just being lazy or are you trying to prove a point?” . . . why should we be called lazy if we don’t want to shave? And why do we have to be proving a point? After talking to her about it and helping her understand, she saw how weird it was that she asked those questions. If we do something/see the same things, over and over again it becomes normal. She is now going to join in with Januhairy and grow out her own body hair which is a big challenge for her as well as many women who are getting involved. Of course a good challenge! This isn’t an angry campaign for people who don’t see how normal body hair is, but more an empowering project for everyone to understand more about their views on themselves and others. This picture was taken a few months ago. Now I am joining in with Januhairy, starting the growing process again along with the other wonderful women who have signed up! Progress pictures/descriptions from our gals will be posted throughout the month. Lets get hairy 🌵 #januhairy #bodygossip #bodyhairmovement #happyandhairy #loveyourbody #thenaturalrevolution #natural #hairywomen #womanpowe

A post shared by Januhairy (@janu_hairy) on

Já nějak nevím, ale tohle se mi tak úplně nelíbí. Vždyť to není jen jeden malý nevinný knírek…

View this post on Instagram

"There is nothing more rare, nor more beautiful, than a woman being unapologetically herself; comfortable in her perfect imperfection. To me, that is the true essence of beauty."~Steve Maraboli • • • @i_am_morgie~ “…Imagine if everyone just decided that today was the day they loved themselves and embraced every part of them selves. Accepting and loving your body and your "flaws" because you know they are what makes you who you are. If you are focused on being true to yourself in every moment, you are less concerned what others think, which will lead to peace of mind. When you have nothing to hide and you can freely be yourself, there is a profound peace/confidence you will emanate to the world that will inspire others.”👏 • • • All the girls joining in januhairy are shaving off their body hair on New Year’s Eve (Monday 31st) ready to kick start the new year with a new challenge! We have many women who have signed up for this charity project so far, from the age range of 16-60! ✨💃✨💃 Sign up and join in while you can! #3daysleft #januhairy #thenaturalrevolution #bodyhairmovement #bodypositive #spreadlove #behappy #namaste#hairywomen #healing #healthylifestyle #selfcare #loveyourself #beyourself #bethechange #divine #inspireothers #inspirationalquotes #positivity #goodvibesonly #lifeisbeautiful #hairy #gratitude #weareone #higherconsciousness #freespirit #empowerment #smile #feelgood #bodygossip

A post shared by Januhairy (@janu_hairy) on